نِم (NEM) ، جنبش اقتصادی جدید…

NEM مخفف اصطلاح New Economy Movement، یک راه حل سازمانی است که به اقتصادهای متشکل بر پایه بلاکچین قدرت می‌بخشد. NEM در ابتدا قصد داشت که یک شاخه از NXT باشد، اما بعدا تیم تصمیم گرفت تا با یک کد کاملا جدید، با نسخه آلفا منتشر شده در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ و اولین نسخه پایدار در ۳۱ مارس ۲۰۱۵ وارد بازار شود. این پلتفرم در ++C بازنویسی شد و در اوائل سال ۲۰۱۸ با آپدیت جدید “Catapult” روانه بازار خواهد شد.

سیستم هوشمند سرمایه

بلاکچین NEM به هر چیزی تحت عنوان سیستم هوشمند سرمایه، قدرت می‌بخشد. این سیستم قصد دارد تا یک بلاکچین باز برای دسترسی به تمام APIها باشد. (یک API است که به دیگر برنامه‌ها اجازه می‌دهد با آن ارتباط داشته باشند.) بلاکچین NEM معاملات را توسط یک شبکه جهانی از گره‌های در حال اجرای هسته نرم افزار NEM، بطور امن پردازش می‌کند. از این شبکه می‌توان به عنوان یک سرور درگاه API استفاده کرد.

این به این معنی است که توسعه دهندگانی که به دنبال ایجاد برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین هستند، نیازی به اجرای نرم‌افزار ویژه NEM ندارند زیرا تمام قابلیت‌های NEM با دسترسی به API امکانپذیر است.

این امر در مورد طراحی سیستم و چگونگی استفاده برنامه‌های مختلف از شبکه NEM، انعطاف‌پذیری زیادی فراهم می‌کند. برنامه‌های کاربردی می‌توانند مستقیما به API NEM دسترسی داشته باشند. دسترسی به یک سرور جداگانه می‌تواند مزیتی برای استفاده از NEM باشد.

آدرس‌های NEM به عنوان کانتینرهایی برای دارایی‌ها عمل می‌کنند و می‌توانند به روز شده و در طول زمان تغییر کنند. یک آدرس می‌تواند به سادگی به یک کیف پول مربوط باشد و یا چیزی پیچیده‌تر از یک سند باشد که برای تایید نیاز به رای گیری دارد.

پس از آن سازندگان Mosaics را بوجود آوردند: یک دارایی مشخص و قابل انتقال که می‌تواند سکه، تاییدیه و یا رای باشد که در یک آدرس موجود است. این سیستم می‌تواند کاربردهای بیشماری داشته باشد و از آنجا که تمام قابلیت‌های NEM از طریق API آن قابل دسترسی است، هر کسی می‌تواند هر نوع سیستمی را روی آن ایجاد کند و آن را به راحتی به بلوک‌های NEM بسپارد.

Proof-of-Importance (اثبات اهمیت) و Harvesting (برداشت)

بلاکچین NEM از الگوریتم Proof of importance برای دستیابی بهاجماع استفاده می‌کند که برای یک شبکه غیر متمرکز و چابک مناسب است. هر گره دارای امتیاز مهمی است که مشخص می‌کند چگونه می‌تواند برداشت (harvest) کند، یعنی تصمیم بگیرد که برای یک الگوریتم PoW یا PoS ، mine یا stake کند.

بخشی از این سیستم با واگذاری سکه کار می‌کند: زمانی که شما سکه‌ها را در کیف خود قرار می‌دهید، آن‌ها به عنوان سکه‌های بدون سرمایه گذاری محسوب می‌شوند. با گذشت زمان، سکه‌های شما شروع به امتیاز دادن به حساب کاربری می‌کنند. به منظور واجد شرایط بودن یا به اصطلاح با اهمیت شدن، حسابتان باید دارای حداقل XEM ۱۰،۰۰۰ باشد.

علاوه بر این، گراف تراکنش شبکه NEM به طور مداوم اطلاعات در مورد اینکه کدام گره‌ها مفید و کدام یک نیستند را تحلیل می‌کند. این به این معنی است که تراکنش‌های بیشتر با کاربران دیگر و استفاده هرچه بیشتر از شبکه، بسیار مهم است. از آنجایی که PoI سخت‌افزار فشرده نیست، به تمام گره‌ها اجازه می‌دهد تا تقریبا روی هر ماشینی بدون در نظر گرفتن قدرت و تمرکز برداشت ماشین اجرا شوند. در برخی سیستم‌ها مانندبیت کوین، بلوک‌های استخراج و راه‌اندازی یک‌گره شبکه مجزا هستند. در سیستم NEM، یک‌گره برای امن کردن شبکه و جمع‌آوری سکه از یک نرم‌افزار استفاده می‌کند.

به طور کلی، سیستم PoI نوین و منحصر به فرد است. این سیستم، یک جایگزین عالی برای روش‌های اجماع سنتی که هرکدام از نقاط قوت و ضعف متفاوتی برخوردار هستند.

مقایسه بلاکچین NEM عمومی و خصوصی

به طور کلی همه می‌توانند از نسخه‌ی عمومی NEM استفاده کنند اما برای بعضی برنامه‌ها که امنیت بیشتری دارند، استفاده از نسخه‌ی خصوصی NEM پیشنهاد می‌شود که این امکان را به کاربر می‌دهد تا گره‌های درگیر را انتخاب و خصوصی سازی کند.این گره‌ها می‌توانند با حذف گره‌های نامطلوب از بوجود آمدن هر نوع مشکلی در سیستم جلوگیری کنند و سرعت شبکه را بالا ببرند. این مزیت می‌تواند برای خیلی از کمپانی‌ها که به دنبال شبکه پرسرعت و امن برای معاملات خود هستند و تمایلی ندارند که اطلاعات شرکت در دسترس همه قرار داشته باشد، بسیار پر اهمیت باشد.

نتیجه گیری

NEM یک سیستم واقعا تحسین‌برانگیز را ارائه داده و این وعده را می‌دهد که نقش مهمی در آینده اقتصاد بلاکچین داشته باشد. سهولت توسعه، انعطاف‌پذیری و سیستم PoI منحصر به فرد آن یک پلتفرم بسیار جذاب برای توسعه دهندگان و شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد کارایی هرچه بیشتر بلاکچین هستند، ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *