هدست جدید Oculus و تحول در عرصه واقعیت مجازی بی سیم

هدست جدید Oculus

هدست جدید Oculus و تحول در عرصه واقعیت مجازی بی سیم

واقعیت مجازی (Virtual Reality) را می توان صنعتی در راستای از بین بردن خطوط میان دنیای واقعی و مجازی عنوان کرد. به کمک این فناوری کاربران قادر خواهند بود تا از قسمت های مختلف مکانی که به طور فیزیکی جسمشان در آن قرار ندارد دیدن کرده و حتی اجزاء مختلف آن را به نوعی لمس کنند. به همین دلیل است که در برخی مواقع به منظور ایجاد چنین فضایی کاربر نیاز دارد تا سنسورهایی را به بدن خود متصل نماید. از جمله جدیدترین دستگاه هایی که در این زمینه به دنیای تکنولوژی معرفی شده هدست جدید Oculus است، دستگاهی که آن را سانتا کروز (Santa Cruz) نام نهاده اند.

هدست جدید Oculus ، پیوند دهنده دنیای واقعی و مجازی

این سخت افزار جدید که در جریان کنفرانس Connect 3 شرکت Oculus رونمایی شد، بین دستگاه های معروف معرفی شده پیشین در این زمینه، یعنی هدست Rift (دیگر محصول خود شرکت Oculus) و هدست Gear VR (محصول شرکت سامسونگ) قرار می گیرد. این دستگاه همانند Rift به یک کامپیوتر برای عملکرد خود نیاز ندارد، حال آنکه در بسیاری از جهات از Gear VR قدرتمندتر ظاهر شده است. به عنوان نمونه، هدست جدید Oculus بدون سیم است. موردی که در ارتباط با Santa Cruz بسیار جالب توجه است این موضوع است که شرکت سازنده در واقع با معرفی دستگاه، قصد به رخ کشیدن تکنولوژی به نام “ردیابی داخلی و خارجی” را دارد، تکنولوژی که از دوربین های درون هدست به منظور جابجایی های موضعی استفاده می کند. بدین ترتیب، به عنوان نمونه، بازی به این درک می رسد که آیا شما بر روی زانوهای خود نشسته و یا شاید به گوشه ای تکیه کرده باشید. گفتنی است که Rift برای رسیدن به چنین وضعیتی نیازمند سنسورهای بیرونی بود و Gear VR سامسونگ نیز به طور کلی از داشتن آن محروم بود.

از آنجائیکه هدست جدید Oculus در مراحل اولیه تست به سر برده و هنوز یک پیش نمونه محسوب می شود، هنوز تصاویر زیادی درباره آن بصورت عمومی پخش نشده است. با این حال طبق گفته افراد حاظر در کنفرانس Oculus مدل جدید درست همانند Rift کار شده است، با این تفاوت که به جای اتصال با سیم به یک کامپیوتر، سیم ها به دستگاهی شبیه به یک کامپیوتر کوچک که در پشت هدست قرار دارد متصل شده اند. در قسمت جلویی 4 دوربین کوچک قرار گرفته اند که در واقع جادوی “ردیابی داخلی و خارجی” را سبب می شوند. Santa Cruz در نمونه اولیه خود کمی خشن ظاهر شده است، بدین معنی که سیم ها به وسیله یک شیء نوار مانند نگه داشته شده و کاملا قابل مشاهده هستند، اما در هر صورت خبری از یک کامپیوتر و یا گوشی هوشمند در آن نیست. در واقع تمامی وظایف مبتنی بر خلق واقعیت مجازی بر عهده همان کامپیوتر کوچک در قسمت پشتی قرار گرفته است.

1395-07-19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *