همکاری MIT و IBM امکان شنیدن و دیدن برای ربات ها را فراهم می‌کند

امکان شنیدن و دیدن برای ربات ها

همکاری MIT و IBM امکان شنیدن و دیدن برای ربات ها را فراهم می‌کند

ربات های خود مختار و دیگر سیستم های هوش مصنوعی که در اطراف ما وجود دارند، آنطورها هم که تصور می‌کنید، توانمند نیستند و امکان خطا نیز برای آنها وجود دارد. به دنبال این موضوع، شرکت های بزرگ ام آی تی (MIT) و آی بی ام (IBM) در تعاملی مشترک قصد دارند تا توانایی آنها را افزایش داده و امکان شنیدن و دیدن برای ربات ها را فراهم کنند.

یکی از اصلی‌ترین چالش هایی که پیش روی محققین این دو شرکت بزرگ قرار دارد، طراحی الگوهای پیشرفته برای شناسایی و پیش بینی محیط پیرامون خواهد بود. یک انسان زمانی که چیزی را مشاهده می‌کند، می‌تواند بدون هیچ مشکلی آن را تشریح نموده و حتی توضیح دهد که چه اتفاقی بعد از آن رخ خواهد داد، اما طبق گفته‌های IBM، برای یک ربات به صورت مجازی، این کار “غیر ممکن” خواهد بود. شاید اگر این قابلیت برای سیستم هایی با هوش مصنوعی (همچون ربات ها) فراهم شود، از آن بتوان در هر کاری که شاید تصورش را نکنید، استفاده نمود.

اگر امکان شنیدن و دیدن برای ربات ها فراهم شود، در آینده شاهد چه اختراعاتی می‌توانیم باشیم؟

البته هنوز هیچج تضمینی وجود ندارد که بگوییم IBM و MIT در انجام این کار موفق خواهند بود. اما تصور کنید که محققین بتوانند این توانایی را برای ربات ها به وجود آورند، در این صورت گوگل و فیسبوک و بسیاری از شرکت های دیگری که از سیستم هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، قادر به معرفی ربات هایی با توانایی فوق العاده بالا که شاید تا چندین دهه دیگر نیز انتظار آنها را نداشته باشیم، خواهند بود.

به هر صورت کمی بعید به نظر می‌رسد که محققین این دو شرکت بتوانند کاری کنند که ربات ها ببینند و بشنوند. شاید در آینده نزدیک، محققین به دستاوردهای جدیدی نیز برسند، اما شاید مدت زمان بسیار زیادی تا توسعه این فناوری به صورت کاربردی باقی مانده باشد.

1395-07-01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *