هواوی می‌تواند سامسونگ را در حوزه شبکه 5G در کره جنوبی شکست بدهد

شبکه 5G

هواوی می‌تواند سامسونگ را در حوزه شبکه 5G در کره جنوبی شکست بدهد

آیا سامسونگ در بازی 5G در زمین خود به هواوی می‌بازد؟ بر اساس یک تحلیل جدید، شرکت هواوی ممکن است در حوزه شبکه 5G ، سامسونگ را در کشور خودش، کره جنوبی شکست دهد.

در حالی که نام سامسونگ الکترونیک با تکنولوژی در کره جنوبی گره خورده است، یک رقیب جدی در رقابت با این شرکت در کشور خودش برای ایجاد نسل پنجم شبکه بی سیم یعنی 5G وجود دارد. شرکت Huawei Technologies هم اکنون در مسیر عرضه تجهیزات به هر سه اپراتور مطرح در کره جنوبی می‌باشد و ارزش قرارداد اولیه حدود 9 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

با توجه به این که کره جنوبی تلاش دارد اولین کشوری باشد که شبکه 5G را در سطح ملی راه‌اندازی کند، تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی از سراسر دنیا هم اکنون تلاش دارند تا تجهیزات مرتبط با این پروژه ملی را نظیر سوییچ‌ها، رادیوهای بی سیم، تجهیزات ایستگاه‌های مخابراتی و … را به این کشور بفروشند. در حالی که سامسونگ به دلیل گوشی های هوشمند و چیپ‌های حافظه‌اش شناخته شده است، در ارتباط با تجهیزات پیشرفته مخابراتی نسبت به رقبای خود شاید حرف چندانی نداشته باشد.

هواوی که هم اکنون به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات شبکه شناخته شده، در حوزه شبکه 5G هم پیشرفت‌های زیادی داشته است و با سرمایه‌گذاری زیاد خود این حوزه به یکی از اصلی‌ترین دارندگان ثبت اختراع‌های گوناگون در حوزه 5G در دنیا شناخته می‌شود. جالب است بدانید ترامپ هم اوایل سال جاری با جلوگیری کردن از معامله Broadcom و Qualcomm، اجازه نداد Broadcom شرکت Qualcomm را بخرد، چرا که با این کار احتمال پیش افتادن بیشتر شرکت‌های چینی در این حوزه از شرکت‌های آمریکایی بیشتر می‌شد.

پارک جین هیو قائم مقام اپراتور کره‌ای SK Telecom در این باره گفت:

هواوی فعالیت‌های خود را در حوزه 5G زودتر از بقیه شرکت‌ها آغاز کرده و از این حیث از بقیه جلوتر است و ما در این مورد با موضع باز و بدون تعصب برخورد می‌کنیم.

اپراتور SK Telecom و رقبای کوچک‌تر آن مانند KT Corp و LG Uplus بیش از 56 میلیون مشترک در کره جنوبی دارند که 5 میلیون بیش از جمعیت این کشور 51 میلیون نفره است. هزینه در انتخاب تجهیزات برای این اپراتورها با این تعداد از مشترکین عاملی تعیین‌کننده است. هم اکنون LG Uplus تمایل خود را برای بهره‌گیری از تجهیزات Huawei در پروژه‌های 5G خود اعلام کرده است. دو اپراتور دیگر یعنی SK Telecom و KT هم علاوه بر هواوی، بهره‌گیری از تجهیزات نوکیا، سامسونگ و اریکسون را در دستور بررسی خود دارند. هفته گذشته وزیر فناوری کره ملاقاتی با سران سه اپراتور کره‌ای داشت تا طرح‌های آنها برای پیاده‌سازی شبکه 5G را بررسی کند و به نظر می‌رسد این نشست Huawei به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها مطرح شده باشد.

رهبری هواوی در حوزه شبکه 5G

در حالی که سامسونگ هیچ وقت سهم بازار بزرگی از بازار شبکه‌های بی سیم و مخابراتی نداشته، همواره به بازار داخلی خود برای این پروژه‌ها متکی بوده است. هواوی در سوی دیگر با رقابت با برندهای دیگر همواره سعی در ارائه تجهیزات مقرون به صرفه با خدمات مشتریان مثال زدنی بوده است. به عقیده کارشناسان، جذابیت قیمتی تجهیزات Huawei در کنار رهبری این برند در بازار 5G ، تجهیزات آن را به یکی از در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای این نسل جدید شبکه‌ها تبدیل نموده است.

موفقیت هواوی در بازار تجهیزات موبایل برای مصرف‌کنندگان نهایی هر روز فاصله این شرکت را با سامسونگ و اپل کمتر می‌کند. هم اکنون سامسونگ 21 درصد و هواوی 10 درصد از بازار گوشی های هوشمند را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند و همان طور که ذکر شد این فاصله هر روز کمتر می‌شود. این خطر موجب شده شبکه 5G برای سامسونگ اهمیت زیادی داشته باشد، چرا که این شرکت قصد دارد در کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده روی شبکه 5G را دارند موقعیت خود مستحکم‌تر کند.

به عقیده کارشناسان، عرضه تجهیزات 5G به اولین کشوری که قصد سرمایه‌گذاری ملی در آن را دارد برای هر شرکتی می‌تواند سمبل موفقیت‌های زیادی در حوزه 5G باشد. هواوی در خانه جایگاه بسیار مستحکمی دارد که با تکیه بر آن می‌تواند به بازارهای دیگر حمله کند که این کار را برای سامسونگ در خانه خود بسیار مشکل می‌کند، چرا که اگر سامسونگ در زمین خود ببازد توسعه مجدد آن در بازار 5G بسیار مشکل خواهد بود.

1397-05-08

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *