پایگاه داده های سیار Mobile data base

یکی از روش های مدیریت پایگاه های توزیع یافته ClientServer است. تمام بانکهای اطلاعاتی روی سرور ذخیره می شود و تمام پردازش های لازم نیز در سرور انجام می شود و تنها نتیجه پردازش ها به Client فرستاده می شود.

اما پیشرفت های اخیر در تکنولوژی قابل حمل و بی سیم منجر به تولید کامپیوترهای سیار برای ارتباط داده ها و فرآیندها شده است که این کامپیوترها نیاز به ارتباطات بی سیم دارند. این نوع ارتباط به مشتری ( Client ) اجازه می دهد که کم و بیش به داده ها دسترسی داشته باشد و در اینجاست که ما از مدیریت Moblie database استفاده می کنیم، اما همان گونه که می دانید در هر حال یک مسئله سخت افزاری و نرم افزاری در این نوع مسائل پیش می آید که باید حل شود.

بعضی از مسائل نرم افزاری که به مدیریت داده ها، اجرا و پوشش داده های پایه و ….. مربوط می شود عمدتا به خاطر پیوند متناوب و محدود کننده ی یک ارتباط بی سیم در این نوع کامپیوترها مشکل تر است. در این شبکه ها انتقال داده ها در یک واحد به نام Pack صورت می پذیرد که به طور معمول سرویس های دیگر هم استفاده می شود اما این روش mobile data بر روی پایگاه داده های توزیع شده اجرا می شود. این پایگاه داده ها مجموعه ای از داده های ذخیره شده است که منطقا به یک سیستم تعلق دارند. ولی در کامپیوترهای مختلفی یک یا بیش از یک شبکه توزیع شده اند.

می توان گفت که در این معماری تعدادی پایگاه داده ها روی کامپیوترهای مختلف داریم که از نظر کاربران پایگاه واحد هستند. در معماری mobile data base یک یا بیش از یک کامپیوتر متوسط یا بزرگ نقش خدمتگزار ( Server ) پایگاه داده ها را ایفا می کند. این کامپیوتر را خدمتگزار میزبان (‌Hostserver ) می نامند. هر کاربر کامپیوتر همراه خود را حمل می کند. در این کامپیوتر داده های عملیاتی و برنامه ی کاربردی مورد نیازش ذخیره شده اند.

پایگاه داده های ذخیره شده در کامپیوتر خدمتگزار میزبان حاوی داده های پویا (‌Dynamic Data )‌ است. بدین ترتیب کاربر می تواند از هر جا با زیر سیستم خدمتگزار پایگاهی مرتبط بوده و پردازش های مورد نظرش را انجام دهد. دو جنبه اساسی این سیستم که باید در طراحی و پیاده سازی به آن توجه شود عبارتست از :
مدیریت کارایی پایگاه های همراه و ایجاد ارتباط پویا و سریع بین پایگاه های همراه و پایگاه میزبان. در این روش یک ایستگاه موبایل به نام MS در برگیرنده تجهیزات رادیویی واسط ماشین- انسان است. MS می توانند در وسایل نقلیه یا ایستگاه های دستی (‌ Handheld ) یا کامپیوترهای سیار نصب گردد. MS ها قادر به ارتباطات داده ای هستند. MS های مختلف می توانند انواع مختلفی از واسطهای داده را فراهم کنند. وظیفه اصلی MS ارسال و دریافت داده است که MS ها عملیات پردازش سیگنال های دیجیتالی ، کدکردن، حفاظت از خطا، رمز گذاری و مدولاسیون سیگنال ها را انجام می دهند. قدرت MS در مراحل نزولی 2Db تا 20Mw قابل تنظیم است. که این عمل از راه دور تحت کنترل BTS ( کنترل کننده ایستگاه پایه )‌به طور اتوماتیک انجام می گیرد. MS ها می توانند در یکی از سه حالت: MS خاموش ، MS روشن اما سرگردان و MS اشغال شده (‌ کانال های شبکه برای جریان داده اختصاص داده شده ) باشند. علاوه بر MS ما نیاز به یک سیستم ایستگاه پایه داریم که BSS نامیده می شود. BSS مجموعه ای از BS ها است ( فرستنده ، گیرنده ها ، کنترل کننده ها )‌که از طریق یک واسط با MSG در ارتباط بوده و مسئول ارتباط با MS های موجود در یک ناحیه ی معین می باشد. BSS ها ممکن است در یک یا چند سلول باشد یک BSS شامل دو دستگاه است.
1- BTS ( کنترل کننده ایستگاه پایه ) در ارتباط با MS ها هستند.
2- BSC ( : BTS – ایستگاه فرستنده گیرنده پایه) در ارتباط با MSC است. که وظایف بین تجهیزات ارسال BTS و تجهیزات مدیریت BSC تقسیم می شود. MSC ( : BSS و سیستم ایستگاه پایه )‌

هر MSC تنها موبایل های تحت پوشش ناحیه ی جغرافیایی خود را سرویس می دهد. برای انتقال داده ها به صورت Packet بین کاربران و ایستگاه پایه نیاز به یکسری کابل های منطقی ( TCA ) است. کاربران سیستم امکان در اختیار گرفتن TCA ها را در تمام زمان ها ندارند. بنابراین TCA تنها وقتی که نیاز است به کاربران اختصاص می یابد . وقتی یک TCA در اختیار یک MS باشد آن MS در حد اختصاص داده شده می باشد این حالت در فازهای ارسال نقطه به نقطه کاملا دو طرفه بین MS و شبکه روی می دهد. کد کانال ها عبارتند از : FCCA,SCA,BCCA,PCA,RACA,AGCA . سیستم سیار به منظور ارتباط با BS ابتدا با آن همزمان شود بعد BS داده ها را از طریق SCA,FCCA پخش می کند.

61

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس