پرسش وپاسخ در رابطه با آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی چیست؟
آموزش الکترونیکی همان استفاده از اینترنت برای یادگیری است که از ارتباط اینترنتی و (مرورگر وب )Web browser در هر زمان یا مکانی میتوان به این مقصود دست یافت. آموزش الکترونیکی نوع جدیدی از آموزش است که در آن نیازی به حضور دانشجویان در کلاس های برنامه ریزی شده نیست. در واقع یک محیط آموزشی مجازی در شبکه است. موضوعهای درسی چنان طراحی شده اند که دانشجویان را به بهترین وجه راهنمایی کنند چون آنها در کلاسهای درس شرکت نداشته و از حضور استادان بهره نمی برند.
در هر صورت می توانید از طریق (پست الکترونیک ) email و سایر امکانات شبکه از یکدیگر سؤال بپرسید. این بدین معنی است که در هر مکان و هر زمانی که مایل باشید می توانید به مطاله دروس خود بپردازید,و در خانه یا اداره فرصت کافی نیز در اختیار خواهید داشت یعنی اگر دفعه اول کاملأ متوجه نکات مشکل درسی نشدید,می توانید چندین بار آنرا مرور کنید.

2-چرا از طریق آموزش الکترونیکی یاد بگیریم؟
این روش دانشجویان را تشویق می کند تا از خود خلاقیت و کنجکاوی بیشتری نشان بدهند. در ضمن یاد می گیرند که چگونه به تکنولوژیهای جدید ، سریع دست یابند ودانشجویان این انعطاف پذیری را دارند که به یادداشتهای دروس دسترسی داشته ودر مباحثات اتاقهای گفتگو و چت شرکت داشته باشندواین امکان را دارند تا در هر زمانی که برایشان مناسب است با مدیر سایت آموزش دهنده ( Facilitator) ارتباط برقرار کنند.

انعطاف پذیری این نوع آموزش برای افرادی که به دلیل تعهدات شغلی یا شخصی قادر به شرکت کردن در یک کلاس رسمی نیستند, محیط آموزشی مناسبی را فراهم می آورد.مثلا برای کسانی که در ساعات متغیر کار می کنند یا اشخاصی که به دلیل استراحت در منزل شانس حضور در دانشگاه را ندارند در حالیکه دیگران در همان زمان در کلاسها شرکت می کنند. این روش انتخاب خوبی برای اشخاصی است که چه از نظر مخارج و یا وقت برای ادامه تحصیل امکان سفر به خارج از کشور را ندارند.

3-بین برنامه های ارائه شده بصورت online و کلاس درس چه تفاوتی وجود دارد؟
برنامه ها در هر دو یکسان هستند با این تفاوت که نحوه ارائه آنها متفاوت است. در روش online همه چیز از طریق شبکه هدایت می شود که شامل حضوردر کلاسهای گفتگوی اینترنتی (Web chat) و دسترسی به یادداشتهای نمونه و حتی ارتباط زنده با مدیرسایت آموزش دهنده ( Facilitator online ) می باشد.

آموزش الکترونیکی برای چه کسی است؟
آموزش الکترونیکی عملا برای همه است. شما می توانید کارمندی حرفه ای باشید که می خواهد مهارت های(فناوری اطلاعات ) IT خود را به صورت امروزی در بیاورید یا دانشجویی که در صدد کسب تحصیلات عالیه است. یا فرد بیکاری که دوست دارددر خانه و با سرعت یادگیری خود، به مطالعه و آموختن بپردازد. هر فردی می تواند برای ارضای نیازهای آموزشی خود از اینترنت بهره ببرد.

5-چگونه می توان از آموزش الکترونیکی بهره مند شد؟
آموزش الکترونیکی راه حل آموزشی مؤثر , سهل الوصول و دارای کیفیت بالا است. می توانید از حضور درکلاسهایی که مطابق برنامه ریزی شخصی یا شغلی تان است لذت ببرید.خواه هدف شما پیشرفت شغلی, غنای فردی و یا کسب مدرک اعتباری قابل انتقال باشد. رشته های online بلا استثنا قابل دسترسی هستند, منبعی قابل اطمینان که اطلاعات و همان دستورالعمل ها و دروسی که خواستار آن بوده اید با کیفیت بالا به شما عرضه می کند, بدون وجود دائمی موانعی که همه ما را از دست یافتن به فرصتهایمان محروم می کند. در ضمن هر برنامه آموزشی را می توان ذخیره کرد و برای دانشجویان فرستاد تا از آن برای سنجش خود استفاده کنند. به عبارت دیگر, این روش که در آن یادگیرنده مورد توجه است, این امکان را به دانشجویان می دهد تا به تجربه یادگیری خود بپردازد زیرا با توجه به نیازهای او, آنرا پویا و شخصی می سازد.

مهمترین فوائد آموزش الکترونیکی یامطالعه online عبارت است از:

– دیگر نیازی به صرف وقت و حضور در کلاس های درس نیست.
– می توانید از طریق شبکه ارتباطی با دانشجویان و مدرسان تمام دنیا ارتباط برقرار کرده و به بحث و گفتگو بپردازید.
– مزیت برخورداری از یک روش مطالعه انعطاف پذیر که مطابق نیازهای شماست را خواهید داشت.
– سرعت مطالعه در دست دانشجو است و می توانید عنوانها رامرور کرده و در هر خط, سرعت خواندن آن را با توجه به درک و فهم خود بالا ببرید.
– اطلاعات ضروری در مورد پیشرفت آموزشی برای سنجش و ارزیابی شخصی، به سرعت ارائه می شود.
– مانند کلاسهای درس شما هم از همان برنامه های آموزشی, دروس مرجع و راهنمایی های درسی و شناخت برخوردار می شوید.
– در مطالعه از طریق online با غنای آموزش گروهی مواجه می شوید.
– مطالعه از طریق online شما را تشویق می کند تا کنجکاوی و ابتکار بیشتری به کار ببرید و امکان دسترسی به تکنولوژیهای جدید را افزایش داده و با استفاده از فناوری رایانه ، اطلاعات شما را به روز نگه می دارد.
– در پایان هر ترم فرم ارزیابی online اطلاعات ضروری و لازم درباره برنامه را به شما منتقل می کند.
در آموزش الکترونیکی, از موارد درسی online که در ارتباط با بحث و گفتگو, اتاقهای chat (گفتگو) همزمان و email و مدارک مربوط به رشته ها که قابل download کردن است ، برخوردار می شوید. این روش تجربه یادگیری موفقی را برای شما بوجود می آورد. زمانی که برنامه خود را از طریق شبکه دریافت می کنید این اجازه را خواهید داشت تا یکی یکی و بدون یک برنامه زمانی ثابت و یا کلاس درس, به فعالیت بپردازید. می توانید با کنترل کامل, از موارد درسی موجود با هر سرعتی که مایلید , سریع یا کند, استفاده کنید. پس می توانید هر عنوانی را هر اندازه که دوست دارید مرور کنید و یا از عناوینی که با آنها قبلا آشنا شده اید, به سرعت بگذرید. برای هر برنامه موجود, یک مدیر سایت آموزشی online که در آن موضوع مهارت دارد, انتخاب می شود. او مانند یک مدرس در کلاس درس است که فرآیند یادگیری یک برنامه هفتگی شما را راهنمایی می کند. و از طریق جلسات منظمchat با شما و دانشجویان دیگر ارتباط برقرارکرده و به تمام سوالهایی که اتاق بحث و گفتگو فرستاده شده, پاسخ می دهد. این پیغامها در اتاقchat ثبت می شوند تا اگر خواستید دوباره به مرور آنها بپردازید. دانشجویان علاوه بر متخصصان آکادمیک online می توانند از امکانات offline هم بهره ببرند. تیم های متشکل از افراد حرفه ای که وقت خود را صرف ایجاد یک تجربه یادگیری برای شما کرده اند, امکانات chat و مرور امتحانات online را مانند سرویس خدمات به مشتری , به شما پیشنهاد می کنند.

آیا می توان رشته های online را با استفاده از هر نوع ISP (شرکتهای خدمات اینترنتی ) به کار برد؟
بله , دروس online طوری طراحی شده اند که با هر نوعbrowser , ISP عمل می کنند که حداقل ملزومات یک browser ویرایش 4.0 از Netscape یا internet explorer می باشد.
بله ,هر رشته ممکن است به چیزهای متفاوتی نیاز داشته باشد در کل , Pc شما باید حداقل امکانات نرم افزار و سخت افزاری زیر را دارا باشد.
– سیستم عامل Windows
– هر نوع internet browser ( Netscape 4.0 یا نرم افزار internet explorer 4.0 و … ) که قادر به خواندن java باشد. (نمونه های قدیمیتر این browser ممکن است در خواندن متون java و CGI مشکل پیدا کنند.)
-یک کامپیوتر شخصی multimedia Pentium ( همراه Sound card و نرم افزار MPEG Media player برای پخشcd های ویدیویی )
-Modem با سرعت 56 Kbs
-دانشجویان باید دانش عملی اینترنت و اشتراک اینترنت را داشته باشند.
-در اینجا برخی از موقعیت های تکنیکی که دانشجویان آموزشهای الکترونیکی باید از آنها یادداشت بردارند، ذکر می شود.

Internet explorer :
از منوی tools, internet option را انتخاب کنید.
از بخش advanced ، java hit compiler enabled را انتخاب کنید.
از بخش advanced, java console enabled را انتخاب کنید.
کلید Apply و سپس ok را فشار دهید تا Setting را به روز در بیاورید.

Netscape Navigator :
ابتدا Edit و بعد preference را انتخاب کنید.
از بخش advacced, Enable java و Enable java Script را فعال و انتخاب کنید.
Ok را بفشارید تا Settings را update کنید.
Cache Settings :
Cache Settings باید برای بروزرسانی هر صفحه شبکه در internet options در منوی مرورگر به کار بروند.
یک Cach جایی است که در آن کامپیوتر اطلاعاتی که راجع به هر Web Site یافته شده است، را ذخیره می کند.
به جای رفتن به Web Site به منظور download کردن صفحه ، کامپیوتر کنترل می کند که آیا آن صفحه در حافظه اش موجود است یا نه.
اگر صفحه در حافظه کامپیوتر باشد, Cache Copy نمایش داده می شود مگر اینکه توسط استفاده کننده در setting مربوط به browser مشخص شده باشد. اما این عمل برای شما مشکلاتی را نیز در بر خواهد داشت . زیرا اگر browser نوع قدیمی یک صفحه ذخیره شده را به نمایش بگذارد شما متوجه تغییراتش که بر روی صفحه انجام شده، نخواهید شد.
پس برای پاک کردن Cache در هر دستیابی صفحه, از setting مربوط به browser استفاده کنید.

شرکت های:Firewalls
اگر از طریق یک شرکت به وب و Webct دسترسی پیدا کردید, ممکن است در سیستم امنیتی شبکه firewall شرکت خود دچار مشکل شوید. اگر در ارتباط با شبکه با مشکلی مواجه شدید با مدیر شبکه it خود ارتباط برقرار کرده وآنرا حل نمائید
قبل از آغاز فرآیندآموزشی مشکل خود را بر طرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس