کشت مدفوع چیست؟ + تفسیر نتایج کشت مدفوع | ستاره

کشت مدفوع چیست؟ + تفسیر نتایج کشت مدفوع

کشت مدفوع آزمایشی است که برای تشخیص باکتریای‌های موجود در مدفوع به علت بروز عفونت دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به دلایل انجام کشت مدفوع و تفسیر نتایج آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

کشت مدفوع چیست؟

با استفاده از کشت مدفوع، پزشک می‌تواند به درمان مشکلات دستگاه گوارش یا هاضمه بپردازد. به دلایل زیادی این امکان وجود دارد که شما مبتلا به بیماری‌های گوارشی شوید. در برخی از موارد، عفونت‌های باکتریایی سبب ایجاد این مشکلات می‌شوند؛ بنابراین پزشک با تجویز کشت مدفوع، احتمال وجود باکتری‌های مضر را بررسی خواهد کرد.

تفسیر کشت مدفوع کشت مدفوع از آنالیز تخمک و انگل موجود در مدفوع متفاوت می‌باشد. گاهی نیاز است که مدفوع از لحاظ وجود تخمک و انگل مورد بررسی قرار بگیرد. هرچند در کشت مدفوع، باکتری موجود در مدفوع مورد کشت قرار گرفته و این امر به پزشک کمک می‌کند که از احتمال وجود باکتری‌های بیماری زا در آن مطلع شود. پزشک نمونه‌ای از مدفوع را بر روی صفحاتی مخصوص قرار داده که این صفحات حاوی ژلی می‌باشند که به عنوان یک واسطه به کشت باکتری کمک می‌کنند. سپس با استفاده از رنگ زدن نمونه، آنالیز میکروسکوپی و آزمایش‌های دیگر، نوع باکتری تشخیص داده می‌شود.
به عنوان مثال، ممکن است پزشک به دنبال باکتری‌های زیر باشد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *