۸ درخواست آزاردهنده‌ای که به‌عنوان طراح وب از شما می‌شود

شاید اکنون یک طراح وب حرفه ای باشید اما خیلی پیش از اینکه رسماً به حرفه‌ی گرافیک یا طراحی وب وارد شوید، دوستان و خانواده شما با تشویق استعدادهای شما، از شما حمایت کرده‌اند. در ابتدا، اگر یکی از عزیزانتان کار شمارا ببیند و از آن خوشش بیاید، با درخواست‌هایی از قبیل تبلیغ در یک صفحه، طراحی تی‌شرت، لوگو و وب‌سایت شرکت مواجه خواهید شد. هنگامی‌که کار خود را تازه آغاز کرده‌اید، از این پیشنهادها استقبال می‌کنید زیرا انجام این کارها باعث تقویت مهارت‌های طراحی شما می‌شود. همه این‌ها به کنار، انجام این کارها مانند بستن قرارداد با یک مشتری است، درست است؟

مشکل از وقتی شروع می‌شود که شما یک طراح تمام‌وقت شده‌اید. دوستان و خانواده‌ای که در شکوفایی استعدادهای شما نقش داشته‌اند، هنوز هم از شما درخواست‌هایی دارند و اکنون شما با دو گروه جدید از درخواست‌ها روبرو هستید: مشتریان و افراد غریبه‌ای که از طریق توییتر یا شبکه‌های اجتماعی با شما در ارتباط‌اند.

در اینجا ۸ درخواستی که رایج‌ترند و بیشتر به چشم می‌آیند را ذکر می‌کنیم.

  • «ممکن است نگاهی به وب‌سایت من بیاندازی و نظرت را بگویی؟»

در ابتدا این درخواست مانند یک پروژه بی‌دردسر ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای به نظر می‌رسد. او نظر شمارا پرسیده و هردو می‌دانید که شما یک طراح حرفه‌ای هستید. با خوش‌بینی تمام روی لینک وب‌سایت او کلیک می‌کنید و با یک طراحی قدیمی و افتضاح روبرو می‌شوید. تمام تلاش خود را می‌کنید که احترامش را حفظ کنید و با احترام از او می‌خواهید اندکی سایت خود را تغییر دهد؛ اما باحالت تدافعی او روبرو می‌شوید و او از پذیرفتن پیشنهاد حرفه‌ای شما امتناع می‌کند.

نکته آموزشی: ببینید آیا دوست شما به دنبال یک پیشنهاد و نصیحت واقعی است یا نه!

  • «امکانش هست وب‌سایت من را رایگان طراحی کنی؟»

این واقعاً تعجب‌آور است که مردم چگونه فکر می‌کنند می‌توانند یک طراحی وب‌سایت رایگان داشته باشند؟ اگر جایی خود را به‌عنوان طراح وب معرفی کرده باشید، حتماً با چنین موردی مواجه شده‌اید! همه، حتی کسانی که کارشان هیچ ارتباطی به وب‌سایت ندارد هم با دیدن شما احساس می‌کنند به یک وب‌سایت نیاز دارند! و بعدازآن هم دوست دارند شمارا با جملات امیددهنده گول بزنند: «با جذب اولین بازدیدکننده‌ها، سرویس‌های تو را به آن‌ها معرفی می‌کنم.»

نکته آموزشی: لطف‌های مجانی خود را به مواردی که می‌توانید آن را در وقت آزاد انجام دهید، محدود کنید و این کار را فقط به خاطر ارزش معنوی آن انجام دهید، زیرا فقط پاداش معنوی نصیبتان می‌شود.

  • «می‌شود کمکم کنی وب‌سایتم را مانند … طراحی کنم؟»

این درخواست هم بسیار شبیه به درخواست‌های قبلی است. ممکن است این فرد تصمیم گرفته باشد خودش یک وب‌سایت را طراحی کند، اکنون به مشکل برخورده و متوجه شده که نمی‌تواند این کار را انجام دهد. ممکن است شما هم در حال طراحی وب‌سایت باشید که او می‌آید و می‌گوید، «دوست دارم سایتم مانند آواتار باشد، با ۳D و ویژگی‌های دیگرش». وقتی متوجه می‌شوید که جدی می‌گوید، به فکر فرومی‌روید. اگر این پروژه پیچیده را قبول کنید، تمام انرژی و وقت خود را باید صرف کنید و هیچ دستمزدی هم دریافت نخواهید کرد. راه‌حل چیست؟

نکته آموزشی: وانمود کنید نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید و آن‌قدر ایده‌های نامرتبط مانند استفاده از رنگ آبی بدهید که دوستتان خسته شود و دست از سر شما بردارد.

۴«فکر کنم ویروسی‌شده‌ام»

هیچ‌کس دوست ندارد این کلمات را بشنود و اگر کسی چنین چیزی را به شما گفت، معمولاً یکی از این دو چیز را از شما می‌خواهد: همدردی، کمک یا هردو. وقتی این جمله را، چه طلبکارانه چه محترمانه، از مشتری می‌شنوید، می‌دانید منظورشان این است که کامپیوترشان ویروسی‌شده است و از شما کمک و راه‌حل می‌خواهند. اگر هوشمندانه سکوت کنید، او با شرمندگی از شما طلب کمک می‌کند. اینکه شما تمام‌روز با کامپیوتر کار می‌کنید به این معنی نیست که شما قادر به پشتیبانی فنی هستید. شما هم مانند هرکس دیگر باید در گوگل جستجو کنید.

نکته آموزشی: با شجاعت بگویید، اجازه دهید برای شما در گوگل جستجو کنم. بااین‌حال در روابط حرفه‌ای، برای رفع مشکل در گوگل جستجو کنید، اما قولی ندهید و بیشتر از ۱۵ دقیقه هم وقت خود را تلف نکنید.

۵«بگذار در کارهایت به تو کمک کنم»

در پشت این لطف، یک درخواست نهفته است. به‌عبارت‌دیگر او فکر می‌کند اگر به شما لطف کند شما به او پول می‌پردازید. ممکن است روزی از فردی ناشناس ایمیلی دریافت کنید که در آن از شما خواسته است بخشی از پروژه خود را به او واگذار کنید. ممکن است وسوسه شوید به خاطر فشار کاری زیاد بخشی از کار را به او بسپارید، اما شما که او را نمی‌شناسید و هیچ اطلاعاتی در مورد او ندارید.

نکته آموزشی: برای هر چه هزینه کنید، آن را به دست می‌آورید.

۶-«انجام این کار که کمی وقت می‌برد…چرا کار این‌قدر طول کشیده است؟»

وقتی در وقت آزاد خود، قصد کمک کردن به دوستتان رادارید، او در مورد زمان تحویل پروژه به شما غر می‌زند. هیچ‌گاه به درخواست‌های غیرممکن برای طراحی وب‌سایت او، مانند: تخیلاتت را روی این صفحه پیاده کن، یا بازبینی و تصحیح بی‌شمار یک لوگو، یا سپری کردن ساعات بی‌شمار برای توضیح اینکه چرا استفاده از کلمات کلیدی در پایین وب‌سایت ضروری است را نپذیرید. حتی وقتی انتظار چنین درخواست‌هایی رادارید، او با شما تماس می‌گیرد و می‌گوید «خب پروژه کی تمام می‌شود؟»، شما پاسخ می‌دهید من دارم این پروژه را در کنار یک پروژه واقعی که برای یک مشتری واقعی انجام می‌دهم و برایش دستمزد می‌گیرم، انجام می‌دهم؛ و او پاسخ می‌دهد «اوه من نمی‌خواهم این‌قدر پیچیده باشد، فقط کار مرا حرفه‌ای انجام بده»، به چنین فردی چه باید گفت؟ پیش از هر چیزی باید گفت، این فرد اصلاً ملاحظه میزان زمانی را که باید برای این پروژه صرف کنید، نمی‌کند. دوما و مهم‌تر از مورد اول، شما حرفه‌ای هستید. چرا نباید بابت انجام این پروژه به شما پول بپردازد؟

نکته آموزشی: از ابتدا زمان تکمیل این پروژه مجانی را برای او مشخص کنید که اگر زودتر هم تمام شد او از تحویل زودتر از موعد آن خوشحال شود.

۷-«تا زمانی که‌هاست مخصوص خودم را بگیرم، می‌توانم از سرور تو استفاده کنم؟»

مشکل این درخواست چیست؟ شما فضای اضافه و پهنای باند کافی دارید. مشکل این است که او هیچ‌گاه‌هاست خودش را نخواهد گرفت! یک سال بعد شما به او می‌گویید:«من دارم سرورم را تغییر می‌دهم، تو هنوز چیزی روی آن داری؟ مشکلی نیست آن را تحویل دهم؟ از اطلاعاتت بکاپ گرفته‌ای؟» او یکی از این پاسخ‌ها را به شما می‌دهد: او خشمگین خواهد شد و از دستتان ناراحت می‌شود یا اینکه چیزی به روی خود نمی‌آورد اما از شما کینه بدل می‌گیرد.

نکته آموزشی: دوستان به دوستانشان اجازه نمی‌دهند از سرورشان استفاده کنند!

۸-«من به شمارا داوطلب کرده‌ام تا آلبوم عروسی دخترم را ادیت کنید»

این کار را می‌توانید یکی از کارهای داوطلبانه‌ای در نظر بگیرید که باید برای مادرتان انجام دهید. قول دادن به کسی که از دریافت پیشنهاد داوطلبانه شما خوشحال می‌شود، خیلی عالی است چون می‌دانید از شما توقعات غیرمعمول نداد. سخت‌ترین بخش قول دادن، ارتباط با مادرتان در جایگاه واسطه است که برای کیفیت و زمان انجام کار و حفظ آبرویش به شما غر میزید.

نکته آموزشی: بخندید و تحمل‌کنید! هیچ راهی برای جلوگیری از این کابوس ندارید.

آیا درخواست‌های دیگری هستند که خانواده و دوستانتان از شما بخواهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *