واتس اپ، توییتر، فیس بوک و تلگرام در افغانستان مسدود می‌شوند

تلگرام در افغانستان

واتس اپ، توییتر، فیس بوک و تلگرام در افغانستان مسدود می‌شوند

واتس اپ، برخی از حساب‌های کاربری توییتر، فیس بوک و تلگرام در افغانستان مسدود می‌شوند. وزارت مخابرات افغانستان به علت نگرانی‌های امنیتی، این تصمیم را اتخاذ کرده است.

نقیب الله سیلاب، رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان رسما اعلام کرد که به دلیل برخی نگرانی‌های امنیتی، جلوی فعالیت شبکه های اجتماعی واتس اپ، تعدادی از اکانت‌های توییتر و فیس بوک و همچنین تلگرام در افغانستان گرفته خواهد شد.

اخیرا دو نامه رسمی با امضای سیلاب در رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که در آن از شرکت یونین تلکام خواسته شد تعدادی از وبسایت‌ها و حساب‌های کاربری فیس بوک و توییتر را فورا مسدود کنند. در یکی از این نامه‌ها که در تاریخ 10 آبان (عقرب) نوشته شده، از شرکت یونین تلکام درخواست شده تا تلگرام و واتس اپ طبق دستور مقامات ذی‌صلاح و بدون تاخیر مسدود شوند. نامه دیگر که تاریخ آن روز 30 مهر (میزان) را نشان می‌دهد در مورد مسدود کردن تمامی وبسایت‌ها، اکانت‌های فیس بوک و توییتر اشخاص و افراد لیست ارسالی اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان نوشته شده است.

تلگرام در افغانستان

ظاهرا پیش از این نیز از شرکت یونین تلکام خواسته شده بود شبکه های اجتماعی و وبسایت‌های ذکر شده را مسدود کند اما به دلایل نامشخصی، این درخواست تاکنون عملی نشد. همچنین فعلا مشخص نیست دقیقا کدام وبسایت‌ها و حساب های کاربری در فیس بوک و توییتر مسدود می‌شوند.

مسدود شدن 20 روزه تلگرام در افغانستان

در نامه‌های منتشر شده خبری از علت مسدود کردن واتس اپ و تلگرام در افغانستان نیست اما گفته شده که این پیام رسان‌ها به دلایل امنیتی به مدت 20 روز غیرفعال شوند. این دستور وزارت مخابرات افغانستان با واکنش‌های منفی زیادی همراه شد و سازمان غیر دولتی «نی» که از رسانه‌های آزاد حمایت می‌کند، وضع هر نوع محدودیت فراقانونی علیه شبکه های اجتماعی را غیر قابل قبول دانسته است. محمد صابر فهیم، یکی از مسئولان سازمان نی در این رابطه می‌گوید اگر دولت قصد ایجاد محدودیت علیه شبکه های اجتماعی دارد باید قانون را نیز در نظر بگیرد. به گفته فهیم، دولت نمی‌تواند به بهانه حساب‌های کاربری جعلی، کل شبکه های اجتماعی را مسدود کند چرا که برای مسدود کردن چنین حساب‌هایی، راه‌های قانونی وجود دارد.

1396-08-11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.