کشف یک شهاب سنگ 30 تنی در آرژانتین

شهاب سنگ 30 تنی

کشف یک شهاب سنگ 30 تنی در آرژانتین

به تازگی یکی از تیم‌های تحقیقاتی سازمان نجوم چاکو در آرژانتین، صخره‌ای بزرگ را از اعماق زمین بیرون کشیده است که اندازه‌ای بسیار عظیم دارد. برخی از افراد معتقد هستند که این صخره که در واقع یک شهاب سنگ 30 تنی است، می‌تواند دومین شهاب سنگ بزرگ دنیا باشد، اما این موضوع تا چه اندازه حقیقت دارد؟

انجمن نجوم چاکو موفق به کشف یک شهاب سنگ 30 تنی در آرژانتین شد

این صخره بزرگ روز شنبه و در یکی از مناطق مشهور آرژانتین یعنی Campo del Cielo که در آن می‌توان شهاب سنگ های مختلفی از جمله شهاب سنگ های آهنی را پیدا کرد، کشف شده است. همچنین بسیاری از افراد معتقدند که این صخره، دومین شهاب سنگ بزرگ دنیاست. البته شاید قبول این موضوع کمی سخت باشد و پیش از اینکه بخواهیم چنین چیزی را قبول کنیم، ابتدا باید به سوالاتی در مورد این شهاب سنگ از جمله اینکه چگونه چنین صخره بزرگی به زمین رسیده است، پاسخ دهیم.

ابتدا باید معلوم شود که این صخره بزرگ، یک شهاب سنگ واقعی‌ست چرا که در این منطقه از آرژانتین، انواع مختلفی از سنگ‌ها پیدا می‌شود. در مورد وزنی که این شهاب سنگ دارد نیز هنوز محققین مطمئن نشده‌ و احتمال می‌دهند که این سنگ بزرگ، بیش از 30 تن وزن داشته باشد. به همین جهت آنها قصد دارند تا شرایط مورد نیاز برای اندازه‌گیری دوباره وزن این شهاب سنگ را مهیا کنند.

به هر صورت اگر وزن این شهاب سنگ حتی از 30 تن هم بیشتر باشد، باز هم به عنوان دومین شهاب سنگ بزرگ دنیا شناخته خواهد شد چرا که پیش از این شهاب سنگ هوبا (Hoba) در نامیبیا (Namibia) با وزن فوق‌العاده بالای 66 تن کشف شده بود. پیش از این نیز یک شهاب سنگ بزرگ در همین منطقه توسط انجمن نجو چاکو کشف شده بود که “چاکو” نام گرفت و وزنی تقریبی و معادل 37 تن داشت.

در نهایت باید گفت که هنوز ما نمی‌دانیم که این شهاب سنگ 30 تنی (فعلا 30 تنی!) می‌تواند عنوان دومین شهاب سنگ بزرگ دنیا را از آن خود کند یا نه، اما شاید بیش از هر چیزی، برای برخی از افراد این موضوع جالب باشد که چنین سنگ بزرگی چگونه به زمین رسیده است.

1395-06-24

دیدگاهتان را بنویسید