90 درصد سرویس های آمازون برای کاربران ایرانی مسدود شده است

سرویس های آمازون

90 درصد سرویس های آمازون برای کاربران ایرانی مسدود شده است

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد که 90 درصد سرویس های آمازون برای کاربران ایرانی مسدود شده و این شرکت بسیاری از خدمات خود را بر روی ایرانی‌‌ها بسته است.

در ادامه تحریم‌های شرکت‌های بزرگ فناوری دنیا، مرکز ملی فضای مجازی به بررسی وضعیت خدمات‌دهی این کمپانی‌ها در ایران پرداخته است. چندی پیش مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد که 44 درصد سرویس های گوگل در ایران مسدود شده و حالا این مرکز به تشریح سرویس های آمازون در ایران پرداخته است.

آمازون (Amazon) یکی از بزرگ‌ترین کتاب فروشی های آنلاین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تجارت الکترونیک در جهان است و خدمات متنوعی چون بازی‌های رایانه‌ای، فروش کتاب، فروش اینترنتی و کتابخوان های الکترونیکی را در سراسر دنیا ارائه می‌دهد. این شرکت آمریکایی که به عنوان بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان شناخته می‌شود، 90 درصد خدمات خود را بر روی کاربران ایرانی بسته و تنها 10 درصد از سرویس‌های آن در ایران ارائه می‌شود.

جزئیات سرویس های آمازون در بخش‌های مختلف

طبق گزارش مرکز ملی فضای مجازی، در مجموع 113 مدل سرویس از سوی آمازون در اختیار کاربران سراسر جهان قرار می‌گیرد که شامل 94 سرویس زیرساختی برای توسعه دهندگان سیستم، 6 سرویس شخصی، 2 خدمات محتوایی و 11 خدمت مربوط به تجارت الکترونیکی می‌شود. از میان این سرویس های آمازون ، 93 سرویس زیرساختی برای کاربران ایرانی مسدود شده و تنها یک مورد آن برای توسعه‌دهندگان ایرانی فعال است. همچنین تنها 3 سرویس شخصی از میان 6 خدمت این بخش برای کاربران ایران قابل دسترسی است.

سرویس های آمازون

از میان خدمات تجارت الکترونیک آمازون، تنها 5 سرویس برای کاربران ایرانی فعال بوده و 6 سرویس دیگر مسدود شده است و از بین خدمات محتوایی این فروشگاه اینترنتی بزرگ، هر 2 سرویس در دسترس ایرانی‌ها قرار می‌گیرد. اما با وجود فعال بودن صد در صد خدمات محتوایی آمازون برای کاربران ایرانی، 100 درصد خدمات زیرساختی این شرکت به روی ایرانی‌ها مسدود شده است.

از سوی دیگر 50 درصد خدمات تجارت الکترونیکی آمازون و 25 درصد خدمات شخصی این سرویس دهنده در کشورمان مسدود شده و 75 درصد خدمات شخصی این شرکت آمریکایی در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفته است.

1396-07-15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.