آشنایی با اتریبیوت های از پیش ساخته در کلاس های پایتون


آشنایی با اتریبیوت های از پیش ساخته در کلاس های پایتون


پس از تعریف یک کلاس در برنامه ی پایتون، اتریبیوت های از پیش ساخته ای به آن کلاس افزوده می شود. این اتریبیوت ها کارکردهای متنوعی دارند که با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد. برای این منظور برنامه ی زیر را بررسی خواهیم کرد:

در این برنامه ابتدا کلاس Student تعریف و سپس از فانکشن پرینت برای چاپ مقدار اتریبیوت های از پیش تعریف شده برای این کلاس استفاده شده است. اولین اتریبیوت __doc__ است که داکیومنت مربوط به کلاس را نشان می دهد که در مورد کلاس Student همان کامنتی است که در خط اول بدنه ی تعریف کلاس آمده است:

همان طور که می بینید برای استفاده از اتریبیوت های از پیش ساخته در کلاس ها باید نام کلاس را به همراه یک دات (.) و در ادامه ی آن نام اتریبیوت را بیاوریم. اتریبوت بعدی __name__ است که دربرگیرنده ی نام کلاس است:

اتریبیوت __module__ نام ماژولی که کلاس در آن تعریف شده است را نشان می دهد:

اتریبیوت __bases__ یک شیء تاپل است که کلاس های پایه ای که کلاس جدید از آن ها ارث بری کرده است را نشان می دهد که آن ها را با علامت , از هم جدا می کند. در این جا تنها یک کلاس object به عنوان کلاس پایه استفاده شده است و خروجی این دستور به صورت زیر است:

اتریبیوت دیگر __dict__ ، یک شیء دیکشنری است که تمام اتریبیوت های کلاس در آن ذخیره شده است. برای مثال این شیء در کلاس Student به صورت زیر است:

دانلود فایل‌های تمرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *