ابزار OBSERVER اوراکل

ابزار OBSERVER اوراکل:

با راه اندازی این سرویس یک خط کنترلی بین سرور اصلی پایگاه داده و سرور ACTIVE DATA GUARD  قرار داده می شود تا به محض وقوع مشکل در سرور اصلی، سیستم به صورت خودکار بر روی سرور ACTIVE DATA GUARD سوئیچ کرده و هیچگونه قطعی در سیستم ایجاد نگردد. این سرویس می توان بر روی یک ماشین معمولی و یا حتی ماشین مجازی نصب گردد. راه اندازی OBSERVER FAILOVER در راستای سناریو حداکثر پایداری می باشد.

عملیات انتقال به سرور گارد یا همان پشتیبان معمولا به دو صورت اتفاق می افتد.

۱- SwitchOver : از این قابلیت زمانی استفاده می شود که یک بر نامه از پیش تعیین شده برای جابجایی و یا تغییر سرور ها و یا اعمال تغییر در مشخصات نرم افزاری یا سخت افزاری بر روی آنها وجود داشته باشد. به طور مثال در صورتی که برای انجام محاسبات بر روی داده ها در یک بازه زمانی از ماه نیاز به یک سرور قوی تر باشد می توان در زمان مورد نشر با استفاده از این دستور از این قابلیت اسفاده نمود.

۲- FailOver: از این قابلیت در زمان هایی استفاده می شود که یک مشکل از قبل پیش بینی نشده برای سرور اصلی اتفاق بیافتد. بطور مثال در صورتی که هارد سرور اصلی دچار مشکل شده و سرور دیگر قادر به سرویس دهی نباشد می توان با این دستور سرور را تعویض نمود و سرور سرویس دهنده را تعویض کرد.

لازم به ذکر است که سرویس Observer تنها قابلیت انجام FailOver را دارد.

مزایا و معایب راه اندازی سرویس Observer:

  • عدم فوت وقت در زمان بروز خطا و جایگزینی سرور Standby با سرور Primary در حداقل زمان ممکن و تاثیر گذاری ناچیز در روند کاری کاربران.
  • نیاز به وجود شبکه و خط ارتباطی قابل اطمینان و فوق العاده Stable
  • نیاز به راه اندازی مجد سرور اصلی در صورت بروز FailOver ( البته اگر flashback بروری سرور اصلی فعال باشد می توان آن را Reinstate کرد.
  • نیازمند تنظیم دقیق قوانین برای زمان FailOver. به طور مثال با توجه به نوع شبکه و عوامل محیطی موثر بر آن، میزان زمان منتظر ماندن سرویس Observer برای انجام FailOver در زمان بروز قطعی به چه میزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید