سیستم ورژن کنترل چیست؟


سیستم ورژن کنترل چیست؟


یک برنامه نویس مبتدی تا زمانی که با چیزی تحت عنوان نرم‌افزار Version Control System (سیستم ورژن کنترل) آشنایی نداشته باشد، هرگز نخواهد توانست برچسب حرفه‌ای روی خودش بزند! شرکت های برنامه نویسی تراز اول، برنامه نویسان باتجربه و به طور کلی حرفه یی ها در دنیای برنامه نویسی سیستم های VCS را به کار می گیرند. آنچه در این فصل قصد داریم بررسی کنیم، مقدمه ای بر این دست سیستم ها به همراه انواع آن ها و مزایای استفاده از چنین سیستم هایی است.

Version Control System که به اختصار VCS خوانده می‌شود عبارت است از سیستمی که به توسعه دهندگان نرم‌افزار کمک می‌کند تا علاوه بر امکان مشارکت روی پروژه های برنامه نویسی، بتوانند به تاریخچه ای از کدهایی که قبلاً نوشته‌اند نیز دست پیدا کنند. به طور کلی، اهداف استفاده از سیستم های ورژن کنترل یا VCS را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

– فراهم آوردن فرصتی برای توسعه دهندگان به منظور کار کردن به صورت هم‌زمان
– مجزا سازی نسخه های توسعه داده شده ی اختصاصی تک تک توسعه دهندگان
– نگهداری تاریخچه ای از هر نسخه از هر چیزی که به اشتراک گذاشته شود.

به طور کلی، می‌توانیم سیستم ورژن کنترل را به عنوان یک دیتابیس در نظر بگیریم. این دیتابیس به توسعه دهندگان این اجازه را خواهد داد تا در هر زمانی که تمایل داشته باشند، نسخه‌ای از نرم‌افزار مد نظر خود را در آن ذخیره سازند. در آینده زمانی که به Version (ورژن یا نسخه) های قدیمی نگاهی می اندازیم، دقیقاً متوجه خواهیم شد که کدام بخش از نرم‌افزار دستخوش تغییر شده است. از جمله مزایای نرم افزارهای ورژن کنترل این است که محدود به زبان برنامه نویسی خاص و همچنین ویرایشگر کد خاصی نبوده و هر نوع سورس کدی که با هر نرم افزاری نوشته شده باشد را ساپورت می کند.

به خاطر داشته باشید
به غیر از برنامه نویسان و توسعه دهندگان، سایر کاربرانی که در حوزه های دیگری همچون طراحی، نویسندگی و … کار می کنند نیز خواهند توانست از سیستم های ورژن کنترل استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید