Rman 12C در پایگاه داده اوراکل

امکانات جدید RMAN در نسخه۱۲C
یکی از مهمترین وظایف مدیران پایگاه داده، انجام فعالیت هایی در راستای تهیه فایل های پشتیبان از پایگاه داده ها می باشد. بهترین ابزار پایگاه داده اوراکل در این راستا، RMAN می باشد. شرکت اوراکل در نسخه جدید خود (۱۲C) امکانات خوب و جدید را به این ابزار خود اضافه کرده است . در ادامه برخی از این امکانات جدید مطرح گردیده اند :

پشتیبانی از CDBs و  PDBs
در RMAN نسخه ۱۲C امکان پشتیبان گیری و بازیابی از multitenant container databases (یک دیتابیس چند گانه ) و pluggable databases (دیتابیس قابل جایگزینی) وجود دارد.

دسترسی SYSBACKUP
در ۱۲C یک دسترسی به عنوان SYSBACKUP   اضافه گردیده است، این دسترسی Administrative شامل دسترسی هایی است که به منظور backup  و recovery  نیاز است و شامل اتصال به دیتابیس در وضعیت closed  نیز می باشد، بر خلاف sysdba  در دسترسی sysbackup ، امکان دسترسی و تغییرات دیتا مانند select any table  وجود ندارد.

بهینه سازی Storage Snapshot
بهینه سازی  Storage Snapshot این امکان را فراهم می کند که با استفاده از فناوری های third_party و بدون بردن دیتابیس به وضعیت backup_mode از آن storage snapshot گرفت و از این snapshot  به منظور recover  کردن تمام یا بخشی از دیتابیس استفاده نمود.

ارتقا SQL Interface
در نسخه های پیشین اگر نیاز به استفاده از دستورات sql  بود می بایستی آن دستور در ‘ ‘ و پس از عبارت sql  قرار می گرفت، اما در نسخه ۱۲c  نیازی به این کار نیست، این مورد برای برخی دستورات که در هر دو مشترک است استفاده می شود.

ارتقا Multisection Backup
در نسخه ۱۲c Rman  امکان Multisection Backup برای بک آپ های inceremantal   و پشتیبان گیری از نوع image فراهم نموده است. هرجا ممکن باشد از block change change tracking به منظور ارتباط بین بک آپ های incremental  چند بخشی (Multisection Incremental Backup) استفاده می کند.

امکان Restoring and Recovering  بر روی شبکه
امکان restore  و recover  کردن database,controlfile,tablespace,datafile با استفاده از بک آپ های که بر روی سرور standby  تنظیم شده وجود دارد.RMAN می تواند بک آپ ها را به یک host دیگر انتقال دهد، از این مورد در سناریو Active Data guard به منظور sync دو سرور نیز استفاده می شود.

ارتقا Active Database Duplication
در نسخه ۱۲c  قابلیت استفاده از compress و encrypt برای انتقال اطلاعات از نوع duplicate  اضافه گردیده است، این مورد باعث کاهش حجم فایل های قابل انتقال و افزایش امنیت در سناریو های  duplicate  می‌ گردد. همچنین امکان duplicate  یک دیتابیس با وضعیت noopen نیز اضافه گردیده است.

امکان بازیابی جداول و partition های مربوط به آن
در نسخه ۱۲C با استفاده از نسخه های پشتیبان RMAN می توان جداول و یا partition های مربوط به آن را تا زمان مشخصی در گذشته  بازیابی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید