آشنایی با انواع داده ها در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

آشنایی با انواع داده ها در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت


منظور از نوع داده، مقادیر و محتویاتی است که یک متغیر می تواند در خود ذخیره کرده سپس عملیاتی بر روی آن متغیرها صورت پذیرد. مثلاً عدد 10 در یک جمله ی فارسی با عدد 10 در یک معادله ی ریاضیاتی دو هویت کاملاً مجزا هستند. جاوا اسکریپت با تعیین کردن Data Type (دیتا تایپ یا نوع داده) برای هر متغیر، می تواند تفاوت میان مقادیری که باید به عنوان عدد شناخته شده و مقادیری که باید به عنوان حروف شناخته شوند را درک کند.

ما هر روز با انواع زیادی از داده ها سر و کار داریم؛ نمودارها، رسیدها، داستان، مقاله و خیلی چیزهای دیگر. اگر بیشتر به این داده ها دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که دسته بندی و مدیریت این داده ها چقدر گسترده و دشوار خواهد بود. با این حال، طراحان سخاوتمند و مهربان جاوا اسکریپت کار را برای ما راحت کرده اند؛ انواع دیتا تایپ ها در زبان برنامه نویسی JavaScript خیلی زیاد نیستند و بسته به این که انواع اصلی دیتا تایپ ها را در نظر بگیریم یا نوع پیشرفته آن ها را، چیزی در حدود 7 دیتا تایپ در این زبان وجود دارد که در آینده ممکن است انواع جدیدی هم به این لیست افزوده شود.

در حقیقت، جاوا اسکریپت اصطلاحاً Loosely Typed است. به عبارت دیگر، این زبان برنامه نویسی محبوب به گونه ای طراحی شده که شما بتوانید به راحت ترین شکل ممکن، متغیرهای خود را بسازید و این در حالی است که هر شخص بی دقت و یا بی حواس می تواند به راحتی متغیر خود را بسازد و با مشکل نیز مواجه نشود چرا که این وظیفه به دوش جاوا اسکرپیت گذاشته شده تا تایپ متغیر را تشخیص دهد. در زبان جاوا اسکریپت، شما حتی لازم نیست از محتویات متغیر خود اطلاع داشته باشید؛ این متغیر می تواند یک کلمه، پاراگراف، عدد و یا نوع دیگری از داده را در خود نگاه دارد. شما بدون در نظر گرفتن هیچ یک از این موارد خواهید توانست متغیر خود را بسازید.

البته این بدان معنا نیست که جاوا اسکریپت نمی تواند میان انواع داده ای شما تمایز قائل شود و آن ها را با هم قاطی کند! به بیانی دیگر، جاوا اسکریپت با انجام این کارها -تشخیص نوع داده ی متغیر- در پشت صحنه و آزار ندادن برنامه نویس، این بار را از روی دوش او بر می دارد.

به خاطر داشته باشید
جاوا اسکریپت چیزی در حدود 7 دیتا تایپ دارد، در حالی که زبان برنامه نویسی ++C دارای حداقل 12 نوع داده است!

دیدگاهتان را بنویسید