معرفی زبان برنامه نویسی سرور Erlang اژدهای هزار سر

برای نوشتن یک سرور بازی که میلیون ها کاربر را در سراسر جهان راضی نگه دارد به زبانی برنامه نویسی نیاز دارید که خصوصیات یک اژدهای هزار سر را داشته باشد همچون زبان برنامه نویسی ارلنگ (Erlang):

Robust:

به این معنا که بتواند یک برنامه چند میلیون خطی را به راحتی اجرا کند.

Multi threaded:

2,500,000

این عدد قابل توجه تعداد نخ هاییست که در این زبان برنامه نویسی در یک سیستم با سخت افزار متوسط رو به بالا ایجاد شده !

Fault Tolerant:

شما خواننده گرامی به احتمال زیاد یا برنامه نویس هستید یا قصد دارید برنامه نویس باشید،  در هر صورت زبان برنامه نویسی در دنیا وجود ندارد که بتوان در آن زبان برنامه را بدون متوقف کردن، تغییر یا ارتقاء داد، البته به جز زبان ارلنگ.

در این زبان شما میتوانید برنامه سرور خود را بدون توقف، خطایابی کنید یا ارتقاء دهید.

زبان ارلنگ یک زبان از مدل تابعی است و توصیه من (با توجه به تجربه ای که در یادگیری این زبان دارم) به خواننده محترم این است که قبل از شروع به یادگیری این زبان، به یک یا چند زبان برنامه نویسی معمولی مسلط باشد. البته این حرف بنده نیست و سازنده ی این زبان در یکی از کتاب های خود به این موضوع اشاره کرده است.

هم اکنون فیسبوک سیستم گفتگوی خود (chat.facebook.com) را با زبان ارلنگ برای میلیون ها کاربر همزمان فعال اداره میکند.

سرور های واتساپ نیز از این زبان برنامه نویسی استفاده میکنند و همچنین سرور گفتگو ی گوگل پلاس یا همان hangout نیز توسط این زبان اداره میشود.

زبان ارلنگ توسط شرکت اریکسون ساخته شده و  دارای یک ماشین مجازی است که میتوان آن را در ویندوز، لینوکس، فری بی اس دی و سیستم های دیگر نصب نمود و از قدرت بیش از حد این زبان بهره برد.

برای شروع میتوانید از کتاب erlang programming که توسط oreilly تدارک دیده شده استفاده کنید

http://shop.oreilly.com/product/mobile/9780596518189.do

دیدگاهتان را بنویسید