همه چیز در مورد دارک وب darkweb و دیپ وب deep web

dark web deep web

قسمت مخفی در اینترنت وجود دارد که بسیار بزرگتر از فضای عادی اینترنتی است که ما روزانه از آن استفاده می کنیم.
وقتی شما ایمیلتان را چک می کنید، یا خرید آنلاین می کنید، یا از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید، دارید از قسمتی استفاده می کنید که به قسمت آشکار اینترنت معروف است.
قسمت آشکار اینترنت شامل وب سایت هایی است که توسط موتورهای جست و جوگر فهرست بندی شده اند، مانند گوگل و یاهو. بر اساس یک ارزیابی، حداقل 4 میلیارد وب سایت فهرست بندی شده وجود دارد.
در حالی که این موضوع به نظر بزرگ می آید، بخش بزرگتری از اینترنت در زیر این بخش مخفی است که فهرست بندی نیز نشده است. این بخش مخفی به نام “Deep Web” معروف است.

بخش Deep Web

ساده ترین تعریفی که می توان برای Deep Web داشت: تمام اطلاعاتی که پشت فایروال ها قرار دارند. پایگاه های داده، اطلاعات تجاری، آرشیو وب سایت ها، و….
بر اساس ارزیابی ها، این بخش 400 الی 500 برابر از قسمت آشکار اینترنت بزرگتر است!
بعضی اوقات شما می شنوید که کلمه Deep Web بجای Dark Web استفاده می شوند، اما این ها یکسان نیستند.

 

بخش Dark Web

قسمت Dark Web به وب سایت هایی اشاره دارد که بصورت ناشناس داخل بخش Deep Web قرار دارند.
به علت اینکه این وب سایت ها بطور عادی توسط موتورهای جست و جو فهرست بندی نمی شوند، شما فقط می توانید توسط یکسری نرم افزار خاص که IP شما را مخفی می کنند به آنها دسترسی داشته باشید.
رایج ترین نرم افزار که برای دسترسی به بخش Dark Web استفاده می شود Onion Browser است، که به TOR معروف است.
بخش Dark Web بسیار کوچکتر از بخش Deep Web است، و متشکل از انواع مختلفی از وب سایت ها است. اما این قسمت به دلیل بازار مخفی اش مشهور است، که اغلب می توان محصولات غیرمجاز مانند: مواد مخدر و اسلحه را خرید و فروش کرد.

بازارهای Darknet

راه ابریشم اولین بازار موفق مخفی بود که رونق زیادی در Dark Web داشت.
این بازار در سال 2011 ساخته شد. راه ابریشم از قالبی مانند آمازون برای خرید و فروش محصولات توسط فروشندگان بوسیله ارز بیت کوین(bitcoin)، که یک ارز دیجیتالی غیر ردیابی است اقتباس کرده بود. رویکرد کاربر پسند راه ابریشم و ناشناس بودن آن باعث شد که معروف ترین وب سایت برای قاچاق باشد.
به گفته FBI، قبل از بسته شدن این سایت در سال 2013، این بازار جمعی حدود 1400 فروشنده و 950،000 کاربر ثبت شده داشت، و بیش از 1.2 میلیون معامله انجام شده به ارزش 214$ میلیون دلار.
بر اساس یک تحقیق، حجم معاملات این نوع بازارهای مخفی روزانه مبلغی به میزان 500،000$  است.
 

dark web alphabay

عکسی از بازار AlphaBay. یک بازار مخفی و غیر قانونی که در بخش Dark Web قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *