ایران رکورد مشارکت در سرشماری اینترنتی در جهان را شکست

سرشماری اینترنتی

ایران رکورد مشارکت در سرشماری اینترنتی در جهان را شکست

پس از پایان سرشماری اینترنتی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ضمن تشکر از اعتماد و مشارکت مردم در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، اعلام کرد که ایران رکورد مشارکت در سرشماری اینترنتی را در جهان از آن خود کرده است.

محمود واعظی اظهار کرد که مشارکت و استقبال مردم از سرشماری اینترنتی بر بستر شبکه ملی اطلاعات حاکی از آن است که سواد اینترنتی در کشور رشد خوبی داشته است و این مسئله می‌تواند پیامدهای خوبی را به همراه داشته باشد.

مردم ایران رکورد 46 درصدی را برای مشارکت در سرشماری اینترنتی به ثبت رساندند

طرح سرشماری نفوس و مسکن برای اولین بار در ایران به صورت اینترنتی انجام شد و بیشترین درصد مشارکت مردم در دنیا را به همراه داشت. پیش از این بیشترین میزان مشارکت به ژاپنی‌ها اختصاص داشت که در سال گذشته 37 درصد مردم در سرشماری اینترنتی شرکت کرده بودند و اینک مردم ایران با رکورد 46 درصدی بالاتر از ژاپنی‌ها ایستادند. میزان مشارکت در این‌گونه سرشماری‌ها در کشورهای اروپایی نیز حدودا 20 درصد است. مسئولان دولتی پیش از آغاز سرشماری نفوس و مسکن سال 95 پیش بینی کرده بودند که تنها 5 درصد از جمعیت کل کشور در این برنامه شرکت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد که برگزاری موفق سرشماری اینترنتی بر بستر شبکه ملی اطلاعات راه را برای استفاده از این شبکه برای پروژه‌های بزرگ‌تر هموار کند. همچنین این موفقیت می‌تواند اعتماد عمومی را در پی داشته باشد که این نشانه بسیار خوبی است. وی همچنین خبر داد که گزارشی از این سرشماری به اتحادیه جهانی مخابرات ارسال خواهد شد.

طرح سرشماری نفوس و مسکن از روز 3 مهر 1395 به صورت اینترنتی و بر بستر شبکه ملی اطلاعات آغاز شد و تا 24 مهر ماه ادامه داشت. استقبال مردم به اندازه‌ای بود که مهلت سرشماری برای دو مرتبه تمدید شد و نهایتا در ساعت 24 روز جمعه 30 مهر ماه و پس از مشارکت 46.4 درصدی مردم به پایان رسید.

1395-08-03

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *