سرقت از دستگاه های خودپرداز کشورهای جهان توسط هکرهای کوبالت

سرقت از دستگاه های خودپرداز

هکرهای کوبالت در حال سرقت از دستگاه های خودپرداز کشورهای مختلف هستند

همواره با پیشرفت تکنولوژی و افزایش امنیت دستگاه‌های مختلف، هکرها و سارقین نیز راه‌های جدیدی برای دزدی پیدا می‌کنند. بر اساس یافته‌های جدید گروه امنیتی Group IB، مدتی‌ست که تیمی از هکرها موسوم به کوبالت (Cobalt) مشغول سرقت از دستگاه های خودپرداز (ATM) کشورهای اروپایی و آسیایی خصوصا کشورهای چین و انگلستان هستند.

به‌گفته Group IB، تمامی حملات به صورت همزمان و از طریق مراکز نامشخص انجام شده و دستگاه‌های خودپرداز به هیچ وجه دستکاری نمی‌شوند. همچنین فردی برای جمع‌آوری پول‌های سرقت‌شده باید در محل حضور داشته باشد.

هنوز نام بانک‌هایی که قربانی این ترفند جدید شده‌اند، منتشر نشده اما شرکت‌های دیبولد نیکسدورف (Diebold Nixdorf) و ان سی آر (NCR Corp) که از سازندگان مشهور دستگاه‌های خودپرداز هستند، از این اقدام جدید آگاهی پیدا کرده و در تعامل با بانک‌ها، به‌دنبال راهی برای مقابله با هکرها هستند. به‌علاوه در گزارش تیم امنیتی Group IB، نام کشورهای هلند، اسپانیا، مولداوی و مالزی به‌عنوان قربانیان این حمله سایبری ذکر شده و اگر بانک‌ها با گروه کوبالت را مقابله نکنند، امکان افزایش سرقت از دستگاه های خودپرداز وجود خواهد داشت.

هنوز روش هکرهای کوبالت برای سرقت از دستگاه های خودپرداز مشخص نشده است

رییس بخش تحقیقات Group IB، دیمیتری ولکوف (Dmitry Volkov)، پیش‌بینی کرده که چنین حملاتی می‌تواند برای آینده بانک‌ها خطرناک باشد. درواقع هکرها این توانایی را دارند که از فاصله‌ای دور و مکانی نامشخص، تمام شبکه دستگاه‌های خودپرداز را مورد حمله قرار دهند. همچنین ولکوف اشاره داشته که بدافزار به‌کار رفته در این حملات، لزوما پیچیده نبوده و شاید بتوان رد آن را در لایه‌های تاریک اینترنت پیدا کرد. دفتر پلیس اروپا (Europol) هم در رابطه با این حملات و احتمال افزایش آنها، اخطار داده است.

هرچند، سرقت از دستگاه های خودپرداز موضوع جدیدی نیست و اوایل سال جاری بود که یکی از بانک‌های تایوانی، خبر سرقت 2 میلیون دلاری از یکی از دستگاه‌های خودپرداز را منتشر کرد. ماه فوریه نیز سارقان با هک کردن شبکه مالی جهانی سوئیفت (Swift)، مبلغ 81 میلیون دلار را از بانک مرکزی بنگلادش به‌سرقت بردند. حالا هم روشی که تیم کوبالت برای سرقت پول به کار گرفته، سبب نگرانی کاربران در مورد امنیت دستگاه‌های خودپرداز شده است.

1395-09-04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *