هکری به دلیل کمک به داعش به ۲۰ سال حبس در زندان محکوم شد

هکری به دلیل کمک به داعش به ۲۰ سال حبس در زندان محکوم شد

هکری به دلیل کمک به داعش به ۲۰ سال حبس در زندان محکوم شد

ایالات متحده‌ی آمریکا به تازگی حکم حبس جدیدی برای یک هکر که به گروه تروریستی داعش کمک می‌کرده است را صادر کرده است. پرونده‌ی این هکر و صدور حکم حبس در زندان برای او از جمله اولین احکامی است که در این زمینه و با موضوع تروریسم و جرایم سایبری مرتبط به گروهک‌های تروریستی در کشور آمریکا صادر می‌شود.

آردیت فریزی (Ardit Ferizi) به دلیل کمک به گروهک تروریستی داعش به ۲۰ سال زندان محکوم شده است و حبس او به زودی آغاز خواهد شد. این مرد که دارای تابعیت کشور کوزوو است، در جریان یک هک گسترده، شرکتی آمریکایی را هک کرده است و اطلاعات مربوط به بیش از ۱۳۰۰ نفر از مسئولان نظامی و افراد مهم دولتی این کشور را در اختیار گروهک تروریستی داعش قرار داده است تا آنها با ساخت یک لیست، به سراغ ترور آنها بروند.

به گفته‌ی معاون دادستان کل، آقای جان کارلین (John Carlin)، این محکومیت و صدور حکم در این پرونده، اولین باری است که در ایالات متحده‌ی آمریکا رخ می‌دهد و تا به حال هیچ حکمی در رابطه با پرونده‌های هک مرتبط به گروه‌های تروریستی در این کشور صادر نشده بود. جالب است بدانید که این حکم بعد از گذشت حدود ۸ ماه از دستگیری فریزی توسط پلیس مالزی (با همکاری نیروهای امنیتی آمریکا) صادر شده است و تاریخ گناه‌کار شناخته شدن او در روز پانزدهم ماه ژوئن به ثبت رسیده است.

مبارزه با توان سایبری داعش اهمیت زیادی دارد

هکری به دلیل کمک به داعش به ۲۰ سال حبس در زندان محکوم شد

این حکم حبس ۲۰ ساله در حالی صادر شده است که پیش‌بینی می‌شد حداکثر مجازات یعنی حبس به مدت ۳۵ سال برای این هکر جوان در نظر گرفته شود. اما همین حالا هم این حکم محکومیت نسبتا سنگین به عنوان یک پیام هشدار محسوب می‌شود و جان کارلین در گفت‌گویی اعلام کرده است که این حکم می‌تواند این پیام را به سراسر جهان ارسال کند که ایالات متحده‌ی آمریکا به سراغ هر فردی که از گروه‌های تروریستی حمایت کند، خواهد رفت و این افراد را با محکومیت‌های سنگینی مواجه خواهد کرد.

البته مطمئنا این هشدار نمی‌تواند گروه‌های هکری و سایبری اصلی داعش را از ادامه‌ی فعالیت‌شان منصرف کند، اما حداقل می‌تواند افرادی که از کشورهای مختلف و به صورت جانبی به این گروه تروریستی کمک می‌کنند را از ادامه‌ی فعالیت‌شان باز دارد.

1395-07-04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *