50 هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی ایران انباشته شده است

خودروی ناقص

50 هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی ایران انباشته شده است

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعلام کرد به دلیل بحران قطعه‌سازی و نبود قطعات، بین 40 تا 50 هزار دستگاه خودروی ناقص در کارخانه‌های خودروسازی ایران انباشته شده است.

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی از متوقف شدن حدود 40 تا 50 هزار دستگاه خودروی ناقض در کارخانه‌های خودروسازی کشور خبر داد. محبی نژاد گفت متاسفانه وضعیت صنعت قطعه‌سازی بحرانی است و این بحران به شرکت‌های خودروسازی هم رسیده است. بسیاری از قطعه‌سازان نتوانسته‌اند قطعات مورد نیاز خود را تولید کنند و این موضوع باعث شده هم‌اکنون حدود 50 هزار دستگاه خودروی ناقض به دلیل کسری قطعات در کارخانه‌های خودروسازی ایران انباشته شود.

دلیل انباشته شدن 50 هزار خودروی ناقص

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در مورد مشکلات قطعه‌سازی و دلایل متوقف شدن تولید بسیاری از خودروها بیان کرد:

قطعه‌سازان به دلیل کمبود نقدینگی و به تعویق افتادن دریافت مطالباتشان از خودروسازان و همین‌طور قیمت‌گذاری دستوری خودرو که مانع از واقعی شدن قیمت قطعات تولیدی شده، دچار مشکلات عدیده‌ای هستند و در تولید قطعات با مشکل روبرو شده‌اند. بسیاری از مواد اولیه صنعت قطعه‌سازی در گروه‌های دوم و سوم کالایی قرار گرفته‌اند و این موضوع باعث شده قطعه‌سازان برای دریافت ارز و واردات مواد اولیه دچار مشکل شده و نتوانند قطعات مورد نیاز خودروسازان را تولید کنند.

به گفته محبی نژاد، متاسفانه در شرایط فعلی که صنعت قطعه‌سازی دچار بحران شده، سیاست‌گذاری کلان صنعت خودرو هم به خوبی انجام نمی‌شود و بخش‌های مختلف به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند. اکنون پرداخت مطالبات قطعه‌سازان با تاخیر زیادی همراه شده و مشکل کمبود نقدینگی در این صنعت، شدت پیدا کرده است.

گفتنی است طبق گزارشی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، تولید انواع خودرو در ایران در خردادماه امسال 19.6 درصد کاهش پیدا کرده که بخش زیادی از این کاهش تولید به نبود قطعات مربوط می‌شود. همچنین برخی مسئولان اعلام کرده‌اند انباشته شدن خودروهای ناقص در کارخانه‌ها به معنی دپو کردن آن‌ها برای فروش در گرانی نیست،‌ بلکه خودروسازان با کمبود قطعات مواجه شده‌اند. دور جدید تحریم‌ها علیه ایران نیز به تازگی شروع شده و صنعت خودروسازی ایران هم مورد تحریم قرار گرفته است که این مساله می‌تواند مشکل تامین قطعات را بیشتر از قبل کند.

1397-05-18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *