ارسال فضاپیمای ژاپنی به مدار زمین برای جمع‌آوری زباله های فضایی

زباله های فضایی

ارسال فضاپیمای ژاپنی به مدار زمین برای جمع‌آوری زباله های فضایی

ژاپنی‌ها یک فضاپیمای مجهز به کمند 700 متری را راهی مدار زمین کردند. این فضاپیما به همراه دستگاهی به نام کانوتوری (Kounotori) در ساعت 13:27 روز جمعه 9 دسامبر بر روی موشک H-IIB از مرکز فضایی تانگاشیما به فضا ارسال شد و وظیفه دارد تا اندوهی از زباله های فضایی را جمع‌آوری کرده و از مدار زمین خارج کند.

کانوتوری در زبان ژاپنی به معنای لک‌لک است. این دستگاه با همکاری یک شرکت سازنده‌ی تور ماهیگیری طراحی شد و از رشته‌های آلومینیومی و سیم‌کشی فولادی تشکیل شده است. کانوتوری با هدف کاهش سرعت زباله ‌های فضایی و بیرون آوردن آن‌ها از مدار زمین به فضا ارسال شد.

زباله های فضایی

تعداد زباله های فضایی در مدار زمین، 100 میلیون قطعه تخمین زده می‌شود

این کمند الکترودینامیکی توسط دانشمندان سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن ساخته شده و وظیفه دارد تا زباله های فضایی را از مدار زمین خارج کرده و چند تن ضایعات مانند تجهیزات متروکه‌ی فضایی را در جو زمین بسوزاند. بر اساس پیش‌بینی‌ها، از 50 سال پیش که فعالیت فضایی انسان‌ها آغاز شده است، بیش از 100 میلیون قطعه زباله در مدار زمین تولید شده باشد. تجهیزات متروکه، ماهواره‌های کهنه، ابزارها و قطعه موشک‌ها از جمله‌ی این زباله های فضایی هستند و برخورد ماهواره‌ها و آزمایش سلاح‌های ضد ماهواره‌ای نیز بر مشکلات موجود افزوده است.

زباله های فضایی

بسیاری از این اجسام و ضایعات موجود در مدار زمین با سرعتی در حدود 28 هزار کیلومتر در ساعت گردش می‌کنند و همین امر می‌تواند تهدیدی جدی برای فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی یا شبکه ارتباطات از راه دور در مدار زمین باشد. فضاپیمای ژاپنی علاوه بر اعزام کانوتوری، تدارکاتی مانند باتری و آب آشامیدنی را نیز برای فضانوردان حاضر در آزمایشگاه مدارگرد ارسال خواهد کرد.

1395-09-22

دیدگاهتان را بنویسید