ال جی مدعی ساخت اسپیکر 4K شده است؛ محصولی که وجود خارجی ندارد!

ال جی مدعی ساخت اسپیکر 4K شده است؛ محصولی که وجود خارجی ندارد!

نمایشگاه CES 2017 علاوه بر اینکه محل رونمایی از محصولات جدید و هیجان‌انگیز است، به میدانی نیز برای قدرتنمایی کمپانی‌های مختلف دنیای تکنولوژی تبدیل شده است. این کمپانی گاهی برای اینکه بخواهند خاص بودن خود را ثابت کنند، به رنگ آبی اسمارت فون‌های خود می‌گویند ارغوانیِ مرواریدی و گاهی هم از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که معادل آنها در دنیای خارجی وجود ندارد؛ درست مانند استفاده‌ی ال جی از لفظ اسپیکر 4K برای محصول جدید خود!

ال جی در حالی مدعی شده است که ساند بار جدید مدل SJ9 این کمپانی، یک بلندگو با قابلیت پخش صدای «با رزولوشن بالای 4K» است که محسابات عجیبی برای این منظور انجام داده است. در واقع کمپانی کره‌ای باور دارد که هنگامی که شما به موسیقی از طریق کانال‌های ۲۴ بیتی در کنار فرکانس ۹۶ کیلوهرتزی گوش می‌دهید، رقم ۲۴ در ۹۶ هزار و در عدد ۲ ضرب می‌شوند و رقم دیتای بیشتر از ۴ هزار کیلو بیت بر هر ثانیه به دست می‌آید؛ در نتیجه با انجام این محاسبه ما به رقم ۴ میلیون و ۶۰۸ هزار بیت بر هر ثانیه می‌رسیم، اما این چه ربطی به داستان رزولوشن 4K دارد؟!

چه منطقی پشت عبارت تبلیغاتی اسپیکر 4K ال جی وجود دارد؟

در دنیای نمایشگرها، رزولوشن هیچ ارتباطی به واحدهای ثابت بر حسب ثانیه ندارد و این رقم با شمارش تعداد پیکسل‌های موجود بر روی عرض صفحه به دست می‌آید که حتی در آن صورت نیز رقم دقیقی وجود نخواهد داشت. در واقع امروزه به بسیاری از نمایشگرهایی که دارای رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسلی هستند، لقب 4K می‌دهند و این در حالی است که آنها نیز به طور دقیق دارای ۴ هزار پیکسل بر روی وجه افقی خود نیستند.

اما این موضوع در دنیای صوت هیچ توجیهی ندارد، به دلیل اینکه پیکسلی برای محسابه‌ی میزان رزولوشن در اختیار نداریم! بنابراین به نظر می‌رسد که استفاده از لفظ اسپیکر 4K توسط ال جی بیشتر به منظور جلب علاقه‌مندان هیجان‌زده‌ی این روزهای دنیای نمایشگرهای 4K بوده و منطق دیگری پشت آن وجود نداشته باشد.

فروشگاه اینترنتی جانبی پخش مستقیم انواع هدایای تبلیغاتی و لوازم جانبی تبلت ،حامی گجت نیوز در پوشش خبری نمایشگاه سی ای اس 2017 (CES 2017)

1395-10-15

دیدگاهتان را بنویسید