اولین فضاپیمای خصوصی به کره ماه اعزام خواهد شد

اعزام اولین فضاپیمای خصوصی به ماه

اولین فضاپیمای خصوصی به کره ماه اعزام خواهد شد

شرکت خصوصی «Moon Expresst» احتمالا اولین شرکتی خواهد بود که تائیدیه‌ی ارسال فضاپیما به سطح ماه را، از دولت ایالات متحده دریافت کند. این فضاپیمای خصوصی احتمالا سال 2017 ارسال خواهد شد. شرکت فضانوردی مون اکسپرس، اولین شرکت خصوصی مورد تایید است، که به عنوان یکی از پیشگامان ماموریت‌های فضایی تجاری، به خارج از مدار زمین و دیگر سیاره‌ها، سفر خواهد کرد.

موسسان این شرکت، «نوین‌جین»، «بارنی‌پل» و «باب‌ریچار» هستند. شرکت Moon Express پس از ایالات متحده، چین، و سازمان فضایی فدرال روسیه، چهارمین نهاد در زمینه ارسال فضاپیما به سطح ماه خواهد بود.

این کمپانی تجهیزات تجاری و آزمایشگاهی را به کره ماه خواهد فرستاد. همچنین این محموله شامل خاکستر اجساد مردگان نیز خواهد بود. این فضاپیمای خصوصی تصاویر و ویدیوهایی را از سطح ماه تهیه و به زمین مخابره خواهد کرد. مون اکسپرس، کاوشگر «MX- 1» را برای این منظور، طراحی کرده است. این شرکت تمرکزش فعلا فرود آمدن روی ماه است ولی در آینده قصد اکتشافات معدنی در سطح ماه نیز دارد.

ایالات متحده آمریکا برای اینکه از فعالیت شرکت‌های خصوصی اطمینان حاصل کند باید روی این ماموریت‌های فضایی نظارت داشته باشد. ولی فعلا هیچ راه حلی در این خصوص وجود ندارد چون قبلا فقط سازمان‌های دولتی اجازه داشتند به کره ماه یا دیگر سیاره‌ها قدم بگذارند. این شرکت برای اینکه ثابت کند به تفاهم‌نامه‌ی بین‌المللی «Outer Space Treaty» وفادار خواهد بود، محموله‌ای را برای بررسی به اداره‌ی کل هوایی فدرال فرستاده است. این شرکت، محلی را برای پرتاپ با راکتی که توسط استارتاپ Rocket Lab توسعه داده شده، رزرو کرده است، برای این کار نیاز به مجوز دولت دارد، و هنوز دولت چهارچوپ مشخصی برای اینگونه ماموریت‌ها، تعیین نکرده است، که بزرگترین مانع برای این شرکت می‌باشد.

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت SpaceX قصد دارد در سال 2018 کاوشگری به مریخ ارسال کند، اگر شرکت مون اکسپرس موفق شود مجوز رگولاتوری دولت ایالات متحده آمریکا را دریافت کند، راه را برای شرکت اسپیس ایکس و سایر شرکت ها باز خواهد کرد، به همین منظور آنها نیز مجبور به دریافت مجوزهای مشابه خواهند بود.

1395-05-14

دیدگاهتان را بنویسید