اولین پخش تلویزیونی 8K توسط شبکه ژاپنی NHK انجام می‌شود

اولین پخش تلویزیونی 8K

اولین پخش تلویزیونی 8K توسط شبکه ژاپنی NHK انجام می‌شود

اولین پخش تلویزیونی 8K در جهان به زودی در ژاپن انجام خواهد شد. پخش برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت تصویری 4K هنوز در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یک وهم و خیال در نظر گرفته می‌شود؛ اما گویا یک شبکه تلویزیونی در ژاپن قصد دارد تا پا را از این هم فراتر گذاشته و آینده را هم اکنون به خانه چشم بادامی‌ها بیاورد.

NHK که یک شبکه پخش دولتی در کشور ژاپن است، قصد دارد تا اولین پخش تلویزیونی 8K را از طریق ماهواره انجام دهد. ان اچ کی چندی پیش کانال آزمایشی با قالبی به عنوان Super Hi-Vision راه اندازی کرد که پخش برنامه‌هایی با رزولوشن 4K و 8K را در دستور کار خود قرار داده بود.

اولین پخش تلویزیونی 8K در سرزمین سامورایی‌ها انجام خواهد شد

کیفیت تصویری 8K ، شامل رزولوشن تصویری 4320 در 7680 پیکسل است. ادعا می‌شود که چنین رزولوشنی وضوحی تا 4 برابر بیشتر از نمایشگرهای 4K داشته و 16 برابر بیشتر از نمایشگرهای فول اچ دی (1080p) وضوح تصویری ارائه می‌دهد.

تلویزیون‌ های 4K در حال حاضر از محبوبیت خوبی در بین مردم برخوردار شده و قیمت آنها نیز در حال رسیدن به سطحی مناسب است که اکثر مردم توانایی خرید آن را داشته باشند؛ اما تلویزیون‌ های 8K نه قیمت پائینی دارند و نه به طور گسترده‌ای در دسترس هستند.

بنابراین حتی اگر شما در سرزمین سامورایی‌ها باشید و کانال سوپر های-ویژن (Super Hi-Vision) نیز در محدوده دسترسی شما باشد، تا زمانی که تلویزیونی با پشتیبانی از چنین رزولوشن بالایی در اختیار نداشته باشید، هرگز طعم پخش برنامه‌های تلویزیونی با رزولوشن 8k را نخواهید چشید.

NHK در دهه 80 نیز اولین شبکه‌ای بود که با پخش برنامه‌های اچ دی از تمامی شبکه‌های تلویزیونی آن زمان پیشی گرفت و اکنون قصد دارد تا با اولین پخش تلویزیونی 8K رکورد دیگری را به نام خود ثبت کند.

از آنجایی که تلویزیون‌ های 8K چیزی نیست که به راحتی در هر خانه‌ای پیدا شود، بنابراین این شبکه ملی ژاپن تصمیم گرفته تا با راه اندازی ایستگاه‌هایی در سراسر ژاپن لذت تجربه پخش تلویزیونی 8K را به مردم بچشاند. پخش بازی‌های المپیک تابستانی 2016 یکی از برنامه‌هایی است که توسط این ایستگاه‌ها به نمایش گذاشته خواهد شد. مسلما دیدن اولین پخش تلویزیونی 8K می‌تواند در نوع خود تجربه شگفت انگیزی باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا اصلا تاکنون تجربه تماشای تصاویر با رزولوشن 4K را داشته‌اید؟

1395-05-14

دیدگاهتان را بنویسید