اینترنت 5 جی دنیای تلفن‌های هوشمند را دگرگون خواهد کرد

اینترنت 5 جی دنیای تلفن‌های هوشمند را دگرگون خواهد کرد

همان‌طور که می‌دانید اینترنت موبایل از جی پی آر اس (GPRS) آغاز شد که در آن زمان تحول عظیمی ایجاد کرده بود. ممکن است که سرویس جی‌ پی آر اس برای بسیاری از کاربران خاطره‌انگیز باشد، این سرویس در واقع نسل اول اینترنت موبایل بود که سرعتی بین 120 و 384Kb بر هر ثانیه را ارائه می‌داد، اکنون بیشتر گوشی‌های هوشمند مجهز به نسل آخر این سرویس یعنی 4 جی (4G) هستند و با توجه به خبرهای جدید، اینترنت 5 جی هم در راه است. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

با آمدن نسل دوم اینترنت یعنی 2 جی (2G) استفاده از نسل اول کاهش یافت، لازم به ذکر است که این سرویس در ابتدا روی دستگاه‌های بلک‌بری به ارمغان آورده شد. پس از آن آیفون اپل به نسل سوم یعنی 3 جی (3G) مجهز شد، البته این سرویس سرعت واقعی را برای همه ارائه نمی‌داد، این نسل که با نام EDGE هم شناخته شده بود سرعت 473Kb بر هر ثانیه را ارائه می‌داد.

پس از پایان دوره 3 جی نوبت به نسل چهارم یعنی همان 4 جی رسید و در واقع این سرویس صنعت موبایل را به‌صورت کلی تغییر داد و به‌طور معمول سرعتی بالغ بر 150Mb بر هر ثانیه را برای کاربران موبایل به ارمغان آورده بود، اینترنت 4 جی اکنون چند سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع واریزن LTE را در اواخر 2010 ارائه داد و در حال حاضر به نظر می‌رسد که نسل بعدی اینرتنت با نام 5 جی (5G) در حال تکامل یافتن است.

سرعت نسل پنجم اینترنت قرار است که در حدود 20Gb در ثانیه باشد که به‌مراتب بسیار سریع‌تر از اینترنت 4 جی خواهد بود، این رقم 200 برابر از سریع‌ترین ISP ایالات متحده آمریکا سریع‌تر است. حال اینترنت 5 جی چه کاربردی برای ما دارد؟ مسلما با این سرویس کاربران قادر خواهد بود که بالاترین رزولوشن فیلم یعنی 4K را بی‌عیب و نقص ببینند، همچنین دانلود فایل‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد.

این روزها دستگاه‌ها متعددی برای برقراری اینترنت نیاز است و درنتیجه سرعت کاهش می‌یابد، اما اینترنت 5 جی پهنای باند بسیار سریع‌تری را ارائه می‌دهد، بنابراین دنیای مجازی تکمیل‌تر از گذشته خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر هیچ گوشی هوشمند یا تبلتی وجود ندارد که از 5 جی پشتیبانی کند. البته لازم نیست درباره این مسئله نگرانی چندانی داشته باشید، اینترنت 5 جی در سال 2020 آغاز به کار می‌کند و شبکه‌های AT&T و ورایزن از ارائه دهندگان آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید