این لایه مصنوعی نور خورشید را به انرژی تبدیل می‌کند

لایه مصنوعی

این لایه مصنوعی نور خورشید را به انرژی تبدیل می‌کند

تکنولوژی خورشیدی آنچنان جدید و نو نیست، اما به هر حال در مقطع کنونی آنچنان مقرون به‌صرفه نیست. البته پیشرفت این فناوری طی سال‌های گذشته روند مثبتی را در پیش گرفته است و حالا به لطف تلاش دانشمندان دانشگاه هاروارد، لایه مصنوعی یا بیونیک جدیدی طراحی شده است که به نسبت نسخه‌های قدیمی کارآمدتر است.

این لایه مصنوعی نور خورشید را به انرژی تبدیل می‌کند

ایده اصلی مربوط به این لایه مصنوعی آنچنان پیرامون ساخت سلول‌های خورشیدی بهبود یافته نیست، بلکه قصد دانشمندان تقلید از طبیعت بوده است. با الهام گرفتن از برخی گیاهان خاص و روند فوتوسنتز آنها حالا امکان ذخیره سازی انرژی از نور خورشید و همچنین کاهش کربن دی اکسید در اتمسفر زمین در این لایه مصنوعی بیونیک فراهم شده است.

نحوه کار این لایه خورشیدی بسیار ساده است و به استفاده از یک شیشه حاوی دو الکترود تشبیه شده است. همچنین در این شیشه باکتری رالستونیا ایتروپا و آب نیز دیده می‌شود. الکتریسیته از الکترود‌های این شیشه عبور کرده که در این فرایند، ملکول‌های آب شکسته می‌شوند و در نتیجه گاز هیدروژن تولید خواهد شد. از این گاز هیدروژن می‌توان به‌عنوان منبع انرژی استفاده کرد اما به‌جای طی کردن این پروسه، محققان از باکتری هیدروژن و کربن دی اکسید جهت رشد آنها بهره گرفته‌اند.

نتیجه طی شدن این مراحل، سیستمی است که به ادعای دانشمندان تا 10 درصد کارآمد بوده که هنوز هم در نوع خود پایین است اما در مقایسه با پایه پذیرفته شده 8 درصدی در جهان، پیشرفت خوبی به‌حساب می‌آید. با این حال در حال حاضر محققان به دنبال روشی جهت اتصال این سیستم به سلول‌های فتوولتائیک هستند.

به هر حال مشخص است که فناوری تبدیل نور خورشید به انرژی و الکتریسیته روز به روز در حال پیشرفت است و محققان در تلاش هستند تا سیستم‌های مرتبط به آن را کارآمدتر از قبل سازند. نظر شما در این زمینه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید