بارش شهابی اسدی در شامگاه امشب (26 آبان 96) به اوج خود می‌رسد

بارش شهابی اسدی

بارش شهابی اسدی در شامگاه امشب (26 آبان 96) به اوج خود می‌رسد

بارش شهابی اسدی در شامگاه امشب، جمعه 26 آبان 1396 به اوج خود می‌رسد. علاقه‌مندان می‌توانند این شهاب باران زیبا را در آسمان همه نقاط ایران رصد کنند.

بارش شهابی اسدی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بارش های شهابی سالیانه است که هر ساله در اواخر آبان‌ماه اتفاق می‌افتاد و رصدگران آماتور نیز اکنون منتظر تماشای این پدیده‌ی زیبای نجومی هستند. به گفته مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، عامل این بارش، دنباله دار «تمپل تاتل 55P» است. دوره این دنباله دار 33.3 سال بوده و از جمله دنباله دارهای کوتاه دوره محسوب می‌شود.

عتیقی در ادامه به تشریح این پدیده نجومی پرداخت:

زمانی که یک دنباله دار از حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با خورشید) عبور می‌کند، سه تا چهار سال قبل و بعد از عبور دنباله دار از کمترین فاصله با خورشید، مدار آن از ذرات بر جای مانده از دم دنباله دار، غنی و پر می‌شود و در صورت برخورد این ذرات با جو زمین، نور فلوئورسانت از فاصله 80 تا 150 کیلومتری جو زمین به چشم مشاهده‌کنندگان می‌رسد. گاهی سرعت برخورد این ذرات با جو زمین به 72 کیلومتر بر ثانیه می‌رسد. این در حالی است که این ذرات میلی‌متری و میکرومتری بوده و بسیار ریز هستند.

بر این اساس، بارش شهابی اسدی در شبانگاه جمعه 26 آبان ماه (امشب) به اوج بارش خود می‌رسد و هر چه از نیمه شب به سمت بامداد صبح شنبه 27 آبان پیش می‌رویم، بیشتر خواهد شد. بنابراین، شبانگاه جمعه 26 آبان و بامداد شنبه 27 آبان، بهترین زمان برای رصد این شهاب باران زیبا خواهد بود.

کانون بارش شهابی اسدی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد که برای پیدا کردن کانون بارش شهابی اسدی کافی است رد شهاب‌ها را در جهت خلاف حرکت آن‌ها ادامه دهید که در این صورت همگی آن‌ها به یک نقطه در صورت فلکی شیر خواهند رسید. اگر رد شهابی به این صورت فلکی نرسد، آن شهاب متعلق به این بارش نیست و یک شهاب پراکنده محسوب می‌شود. البته در پدیده بارش شهابی 26 آبان‌ماه نباید فقط منتظر مشاهده شهاب‌ها در صورت فلکی شیر باشیم و شهاب‌های بارش اسدی را می‌توان در کل پهنه آسمان و در اطراف این صورت فلکی رصد کرد.

عتیقی همچنین اعلام کرد میزان ZHR یا میزان بارش ساعتی سمت‌الراسی در بارش امسال، 20 شهاب در هر ساعت است و خوشبختانه به دلیل عدم حضور نور ماه در شب‌های اوج بارش، رصدگران شانس زیادی برای مشاهده این شهاب باران خواهند داشت. وی افزود رصد و مشاهده بارش شهابی اسدی به ابزارهای خاصی نیاز ندارد و کافی است رصدگران با دور شدن از آلودگی نوری شهرهای بزرگ، ترجیحا در مناطق کوهستانی و البته با به همراه داشتن لباس گرم، این پدیده نجومی زیبا را مشاهده کنند.

بارش شهابی اسدی

دنباله دار تمپل تاتل آخرین بار در زمستان سال 1376 هجری شمسی از حضیض خورشید عبور کرد و در سال‌های بعد از آن شاهد بارش‌های شدیدی بودیم. در سال‌های پایانی دهه 70 خورشیدی، میزان ZHR این بارش به 5 هزار شهاب در ساعت نیز رسید. اکنون که 20 سال از عبور این دنباله دار می‌گذرد، تعداد شهاب‌های این بارش نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است.

عتیقی در پایان خاطرنشان کرد که رصد بارش شهابی اسدی از همه نقاط ایران امکان‌پذیر است و تنها باید بیشتر به افق شرق توجه کنید.

1396-08-26

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.