بازسازی نحوه فرود کاوشگر هایجنز در تایتان توسط ناسا

بازسازی نحوه فرود کاوشگر هایجنز در تایتان توسط ناسا

بازسازی نحوه فرود کاوشگر هایجنز در تایتان توسط ناسا

پیش از آنکه کاوشگر کاسینی (Cassini) شروع به عکس برداری از سیاره مشتری کند، کاوشگر دیگری به نام هایجنز (Huygens) را در بزرگترین قمر مشتری به نام تایتان (Titan) مستقر کرد. این کاوشگر در تاریخ چهاردهم ژوئن سال 2005 بر روی تایتان فرود آمد و لحظه‌ای تاریخی را رقم زد. اکنون آژانس فضایی ناسا با کمک داده‌ها و تصاویری که 12 سال پیش از هایجنز دریافت کرده، ویدیویی از تلاش 2 ساعت و نیمه‌ برای فرود کاوشگر هایجنز در تایتان و اتمسفر مه‌آلود آن را بازسازی کرده است.

در این ویدیو شما تصاویری که هایجنز از فاصله‌ی 10 کیلومتری سطح تایتان گرفته را مشاهده می‌کنید که شامل کوه‌های ناهموار این قمر و دره‌های عمیق آن می‌شود:

به لطف کاوشگرهای کاسینی و هایجنز، ما اطلاعات بسیاری از مشتری و قمر آن بدست آورده‌ایم که در گاهی اوقات، دمای آن به چند صد درجه به زیر صفر نیز می‌رسد. در حال حاضر، هایجنز تنها کاوشگری است که ما انسان‌ها موفق شدیم در سیاره‌های دورتر منظومه‌ی شمسی فرود بیاوریم و از همین رو، فرود کاوشگر هایجنز در تایتان یک دستاورد مهم محسوب می‌شود.

با این حال، ناسا اعلام کرده که قصد دارد زیردریایی ویژه‌ای را برای کاوش و تحقیق به تایتان ارسال کند تا به دنبال نشانی از حیات در دریای گاز متان این قمر بگردد.

1395-10-29

دیدگاهتان را بنویسید