با کنار زدن سامسونگ، اپل دوباره به صدر فروشندگان تلفن همراه هوشمند در جهان بازگشت

با کنار زدن سامسونگ، اپل دوباره به صدر فروشندگان تلفن همراه هوشمند در جهان بازگشت

با کنار زدن سامسونگ، اپل دوباره به صدر فروشندگان تلفن همراه هوشمند در جهان بازگشت

مدتی است که به نظر می‌رسید اپل دیگر آن جایگاه برتری مطلق خود در بازار گوشی های هوشمند را از دست داده است و برندهایی نظیر سامسونگ و هواوی در حال گرفتن این جایگاه از اپل هستند. اما طبق گزارش مالی جدیدی که از سوی منابع تحلیل بازار منتشر شده است، اپل بار دیگر به مقام اول بازگشته و در سه ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۶ موفق به کسب جایگاه نخست در میان تمام فروشندگان تلفن های همراه هوشمند در جهان شده است.

اپل در این بازه‌ی زمانی موفق شده است که سهمی معدل ۱۷.۸ درصد از فروش تمام گوشی‌های هوشمند در جهان را به خود اختصاص دهد و سامسونگ با اختصاص دادن سهم ۱۷.۷ درصدی به خود، در جایگاه دوم قرار گرفته است. در سه‌ ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۶ اپل با فروش ۷۸ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد از آیفون های خود، علاوه بر ارتقای رکورد شخصی این برند کوپرتینویی، موفق شده که سامسونگ با فروش ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد از گلکسی‌های خود را به جایگاه دوم پرتاب کند.

این آمار فروش اپل نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته (۲۰۱۵) نیز ۴.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد و این در حالی است که سامسونگ نسبت به سه ماهه‌ی پایانی ۲۰۱۵، حدود ۵ درصد افت فروش را تجربه کرده است. جالب است بدانید که هواوی با سهم ۱۰.۲ درصد از فروش گوشی‌های هوشمند جهان در رتبه‌ی سوم قرار گرفته است و دو برند چینی دیگر یعنی اوپو و ویوو به ترتیب با اختصاص سهم ۶.۷ و ۵.۸ درصدی، جایگاه‌های بعدی را تصاحب کرده‌اند.

سامسونگ در مجموع مقام اول سال ۲۰۱۶ را کسب کرد

با کنار زدن سامسونگ، اپل دوباره به صدر فروشندگان تلفن همراه هوشمند در جهان بازگشت

البته در کل سال ۲۰۱۶ و با در نظر گرفتن تمام آمارهای فروش بازار در این سال، سامسونگ با در اختیار داشتن سهم ۲۰.۸ درصدی در جایگاه بعدی قرار گرفته است و نسبت به اپل که تنها ۱۴.۵ درصد از فروش بازار را به خود اختصاص داده است، وضعیت به مراتب بهتری دارد. هواوی با ۹.۳ درصد، اوپو با ۵.۷ درصد و ویوو نیز با اختصاص ۴.۸ درصد از فروش کل گوشی‌های هوشمند در سال گذشته، به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار داشته‌اند.

بهتر است بدانید که برخلاف این که کارشناسان معتقدند گوشی‌های هوشمند به پایان راه خود نزدیک شده‌اند، اما مجموع فروش محصولات این دسته در ۱۲ ماه سال میلادی گذشته به ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون واحد رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۵، حدود ۳ درصد رشد را نشان می‌دهد؛ تحلیلگران معتقدند که افزایش درخواست‌ها در کشور چین و بازار کشورهای آفریقایی، دلیل اصلی این رشد هیجان‌انگیز و افزایش عرضه‌ی کمپانی‌های سازنده بوده است.

در ضمن جالب است این نکته را هم به اطلاعتان برسانیم که علیرغم قرار گرفتن در رتبه‌های اول و دوم، اپل و سامسونگ مجموعا در سال گذشته نسبت به ۲۰۱۵ با افت فاحشی در فروش مواجه شده‌اند و اسمارت فون‌های این دو کمپانی به ترتیب ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار و ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد کمتر فروش داشته‌اند.

1395-11-13

دیدگاهتان را بنویسید