بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن اتمی جهان رونمایی شد

بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن

بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن اتمی جهان رونمایی شد

بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن توسط روسیه پرده‌برداری شد. ازآنجایی‌که کشتی‌های باری روسیه برحسب موقعیت جغرافیایی‌ این کشور مجبور هستند از سد آب‌های منجمد و کوه‌های یخی عبور کنند، روسیه تصمیم گرفت بهترین اقدام را دراین‌باره داشته باشد و بر همین اساس، کشتی غول‌پیکر Arktika را تولید کرد. با گجت نیوز همراه شوید.

بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن از یخ‌های 3 متری هم عبور می‌کند

روسیه به‌تازگی کشتی باری غول‌پیکری را به آب انداخت که آن را به‌عنوان «بزرگ‌ترین و قدرتمندترین یخ‌شکن اتمی جهان» معرفی کرده است. این کشتی با ابعادی بیش‌ از 173 متر طول و 34 متر عرض، به دو عدد رآکتور مجهز شده که آن را قادر می‌سازد از سخت‌ترین و پهناورترین موانع دریایی عبور کند.

ظاهرا آرکتیکا آن‌قدر قدرتمند است که می‌تواند موانعی با قطر یخ‌های تقریبا 3 متر را درنوردیده و به راه خود ادامه دهد. بزرگ‌ترین کشتی یخ‌شکن توان جابجایی 36 هزار تن را دارد و همچنین برای دیدبانی سطوح یخی بسیار بزرگ، یک بالگرد به همراه دارد.

آرکتیکا تا اواخر سال 2017 به کارگرفته نخواهد شد؛ این کشتی قرار است پس از شروع به کار، کشتی‌های حامل نفت و گاز را از طریق آب‌های شمالی تا مقصد خود در آسیا-اقیانوس آرام همراهی کند. بااین‌حال، در حال حاضر نیز فشار زیادی بر موفقیت آن وجود دارد. هزینه‌ی نهایی این پروژه حدود 1.9 میلیارد دلار تخمین رده شده است. بااین‌وجود، آرکتیکا برای نشان دادن ارزش این سرمایه‌گذاری انجام‌شده، باید کارهای دشواری انجام دهد.

این یخ‌شکن در بسیاری از جوانب به‌عنوان اولین و بهترین در نوع خود محسوب می‌شود. نمونه‌ی پیشرفت‌ها در این کشتی دوام بسیار بالا به همراه توان حرکتی متحیرکننده است که توانایی صنایع کشتی‌سازی روسیه را به رخ رقیبان آن‌ها می‌کشد. آرکتیکا مسیر طولانی و بسیار دشواری را پیش رو دارد اما از همین حالا می‌توان آن را غول تازه‌‌ای میان کشتی‌های روسی عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید