تراکتور خودران به نمایش درآمد؛ آینده صنعت کشاورزی دیدنی خواهد بود!

تراکتور خودران

تراکتور خودران به نمایش درآمد؛ آینده صنعت کشاورزی دیدنی خواهد بود!

عصر عجیبی است، تکنولوژی در تمام تار و پود زندگیمان نفوذ کرده و هر بار چیز تازه‌ای را رو می‌کند. این بار نوبت به صنعت خودروسازی در عرصه ساخت وسایل نقلیه مستقل رسیده است؛ اما نه یک محصول معمولی، بلکه صحبت از یک تراکتور خودران است. وسیله ای که می‌تواند در این صنعت طوفانی به راه بیندازد.

به تازگی کمپانی Case IH در نمایشگاه مزرعه پیشرفته (Farm Progress Show) که در آیووا (یکی از ایالت‌های آمریکا) برگزار شد از تراکتور بدون راننده ای رونمایی کرد که در حال حاضر به عنوان یک طرح مفهومی تعریف می‌شود. البته شاید نتوان این ماشین را یک تراکتور خودران کامل دانست. در واقع این تراکتور با برخورداری از دوربین‌ها، رادار و سنسورهای دیگر با استفاده از یک تبلت از راه دور کنترل خواهد شد. این تراکتور خودران می‌تواند با حداکثر سرعتی برابر با 31 مایل بر ثانیه (حدودا 50 کیلوتر بر ساعت) حرکت کند.

نمونه اولیه‌ای از یک تراکتور خودران به نمایش درآمد، آینده صنعت کشاورزی در حال تغییر شکل است

طراحی این دستگاه بسیار فوق‌ العاده است. لاستیک های بزگ و تنومند با رنگ بندی قرمز و مشکی در یک بدنه کاملا آیرودینامیک آن را بیشتر به یک سفینه فضایی عجیب تبدیل کرده تا ابزارآلات و ادوات کشاورزی!

تراکتور خودران

اگر در این وسیله به دنبال صندلی برای نشستن راننده می‌گردید، باید گفت که سخت در اشتباهید. هیچ جایی برای نشستن هیچ شخصی در آن دیده نمی‌شود. این دستگاه چیزیست مابین یک ماشین اسپرت امروزی و تراکتورهای سنتی و یا شاید هم چیزی شبیه به یکی از شخصیت های فیلم تبدیل شوندگان مایکل بی که از جهان سینما به دنیای واقعی قدم گذاشته است.

هنوز هیچ جزئیاتی از قیمت و یا زمان راه اندازی این تراکتور خودران (یا بهتر است بگوییم کنترل از راه دور) اعلام نشده است. البته هنوز کشاورزان نگرانی هایی درباره این وسیله نقلیه پرکاربرد دارند. به عنوان مثال آنها می‌گویند که کنترل تمامی داده های جمع شده توسط این تراکتور خودران دست چه کسی خواهد بود؟ آیا این اطلاعات در اختیار شخص استفاده کننده قرار می‌گیرد یا در دستان کمپانی سازنده خواهد بود؟

تراکتور خودران

ترکیب فناوری سیستم خودران با کشاورزی به طور بالقوه می‌تواند مشکلات فراوانی را در سر راه خود داشته باشد؛ اما با به کارگیری این قبیل فناوری ها توسط کشاورزان مطمئنا آینده صنعت کشاورزی بسیار متحول خواهد شد.

فقط یادتان باشد که این یک طرح مفهومی و نمونه اولیه از این وسیله است؛ اما به طور حتم در آینده‌ای نه چندان دور از قبیل وسایل بسیار پرکاربرد خواهد شد.

1395-06-16

دیدگاهتان را بنویسید