ترکیبات ارگانیک سرس نشان از وجود حیات فرا زمینی دارند

ترکیبات ارگانیک سرس نشان از وجود حیات فرا زمینی دارند

ترکیبات ارگانیک سرس نشان از وجود حیات فرا زمینی دارند

پژوهشگران به تازگی ترکیباتی ارگانیک بر روی سیاره‌ی کوتوله سرس (Ceres) یافته‌اند که بزرگترین شی در حلقه‌ی سیارکی میان مریخ و مشتری است. ترکیبات ارگانیک، بلوک‌های سازنده‌ی حیات بر روی زمین هستند و به گفته‌ی مایکل کوپرز (Michael Kuppers)، سیاره شناس آژانس فضایی اروپا، کشف ترکیبات ارگانیک سرس می‌تواند بدان معنا باشد که نشانه‌های اولیه زندگی بر روی این سیاره کوتوله شکل گرفته‌اند.

ترکیبات ارگانیک سرس توسط طیف‌سنج نور مرئی و فروسرخ در فضاپیمای Dawn یافت شدند. این فضاپیما در سال 2007 توسط ناسا به فضا پرتاب شد و از سال 2015 تاکنون، در مدار سرس قرار گرفته است. تحقیقات گذشته موفق به یافت نمک و آمونیاک در سطح سرس شده‌اند و Dawn و سایر تلسکوپ‌ها نیز وجود یخ آب و کربنات را در این سیاره کوتوله تایید کرده‌اند. از لحاظ تئوریک، وجود تمامی این ترکیبات می‌تواند منجر به شکل‌گیری حیات شود.

سیمونه مارخی (Simone Marchi)، پژوهشگر ارشد انستیتوی تحقیقاتی جنوب غربی می‌گوید:

سرس دارای نشانه‌هایی از مواد معدنی حاوی آمونیاک هیدرات، یخ‌های آب، کربنات، نمک و نیز ترکیبات ارگانیک است. اکتشافات جدید Dawn نشان می‌دهد که سرس دارای ترکیبات مورد نیاز برای تشکیل حیات است.

این ترکیبات ارگانیک به صورت متمرکز در نزدیکی گودال 50 کیلومتری ارنوتت (Ernutet)، در نیمکره‌ی شمالی سرس یافت شدند. دانشمندان به طور دقیق از ترکیبات مولکولی آن‌ها اطلاع ندارند اما به نظر می‌رسد که با مواد معدنی قیر مانندی که در زمین وجود دارند، در یک دسته باشند.

ترکیبات ارگانیک سرس در خود این سیاره شکل گرفته‌اند.

علاوه بر این، پژوهشگران بر این باورند که ترکیبات ارگانیک سرس بر روی همین سیاره شکل گرفته‌اند و به عنوان مثال، توسط یک شهاب سنگ یا شیئی دیگر از فضا وارد سیاره نشده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها، این ترکیبات نمی‌توانستند ضربه و دمای بالای سقوط شهاب سنگ‌ها را تحمل کنند اما با وجود این، هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چگونه این ترکیبات از هسته‌ی سرس به سطح آن آمده‌اند.

دانشمندان معتقدند که سرس در حدود 4.5 میلیارد سال پیش شکل گرفته است و درک ساختار معدنی آن و همچنین امکان شکل گیری حیات، به ما کمک خواهد کرد که چگونگی تشکیل زندگی بر روی زمین را بهتر متوجه شویم. این کشف جدید نشان می‌دهد که سرس نیز همچون مریخ، یکی از سیاره‌هایی است که می‌تواند دارای حیات فرا زمینی در داخل منظومه‌ی شمسی باشد.

1395-11-30

دیدگاهتان را بنویسید