تماشا کنید: هلی کوپتر خورشیدی اولین پرواز خود را با موفقیت به ثبت رساند

هلی کوپتر خورشیدی اولین پرواز خود را با موفقیت به ثبت رساند

تماشا کنید: هلی کوپتر خورشیدی اولین پرواز خود را با موفقیت به ثبت رساند

انرژی خورشیدی یکی از پاک‌ترین انرژی‌هایی است که در هزاران زمینه‌ی مختلف می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، اما شاید حدس بزنید که به طور مثال یک هواپیما یا یک هلی کوپتر نمیتواند با استفاده از این انرژی به پرواز دربیاید. اگر شما هم اینگونه فکر می‌کنید، باید بدانید که این اتفاق برای اولین بار رخ داده است و هلی کوپتر خورشیدی مورد نظر ما توانسته است اولین پرواز موفق خود را به طور کامل با استفاده از انرژی خورشیدی به انجام برساند.

این پروژه ابتدا توسط دانشجویان دانشگاه مریلند (Maryland) آغاز شد و در آن زمان، انرژی مورد نیاز از طریق انسان‌هایی که داخل آن هلی کوپتر بودند و با عملکردی شبیه به رکاب زدن در یک دوچرخه، تامین می‌شد. اما در سال ۲۰۱۴ گروهی از دانشجویان این پروژه را تحویل گرفتند و هدفشان این بود که نیروی انسانی را حذف و نیروی حاصل از انرژی خورشید را جایگزین آن کنند. هدفی که نهایتا به آن رسیدند و ماه گذشته این هلی کوپتر خورشیدی توانست اولین پرواز موفق خود را انجام دهد.

این هلی کوپتر ابتدا Gamera نام داشت که حالا به دلیل تغییر نیروی محرکه‌ی آن، نام Solar Gamera برای آن انتخاب شده است (واژه‌ی سولار به معنای خورشیدی است). اطلاعات فنی خاصی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد این هلی کوپتر خورشیدی منتشر نشده است، اما تا به اینجای کار می‌دانیم که چهار منبع پنل‌های خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز آن تعبیه شده‌اند و قدرت لازم برای بلند شدن آن از روی زمین نیز توسط چهار ست از تیغه‌های چرخان تامین می‌شود؛ اندازه‌ی کلی هلی کوپتر Solar Gamera نیز معادل ۱۰۰ فوت مربع (۳۰.۵ متر مربع) اعلام شده است.

اولین پرواز موفق این هلی کوپتر حدود کمتر از یک ماه پیش و در روز بیست و ششم آگوست انجام گرفت. در این پرواز هلی کوپتر Solar Gamera موفق شد یک سرنشین را تا ارتفاع کمی بیش از یک فوت (۳۰ سانتی متر) از زمین بالا ببرد و به مدت ۹ ثانیه پرواز خود را ادامه دهد. البته تیم توسعه‌ی این پروژه اعلام کرده‌اند که زمانی که بتوانند سیستم الکترونیکی کنترل این هلی کوپتر را ارتقا دهند و به محصول مورد نظر خود برسانند، مدت زمان پرواز تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

ویلیام استراک (William Stark) درباره‌ی اولین پرواز موفقیت آمیز این هلی کوپتر اعلام کرده است که این پرواز می‌تواند به نقطه‌ی مهم در تاریخ صنعت هوانوردی و در زمینه‌ی پرواز با استفاده از انرژی‌های پاک تبدیل شود. شما عزیزان گجت نیوزی در ویدیوی زیر می‌توانید اولین پرواز هلی کوپتر خورشیدی Solar Gamera را که با رعایت همه‌ی فاکتورهای امنیتی صورت گرفته است، تماشا کنید:

1395-06-28

دیدگاهتان را بنویسید