تولد دوباره یک ستاره ، برای اولین بار مشاهده گردید

تولد دوباره یک ستاره

تولد دوباره یک ستاره، پدیده‌ای نادر که برای اولین بار مشاهده گردید

در قلب سحابی سفره ماهی (Stingray Nebula)، جایی با فاصله 2700 سال نوری از زمین، ستاره‌ای با نام SAO 244567 وجود دارد که برای چندین دهه، زیر نظر فضانوردان قرار داشت. حالا اتفاق جدیدی رخ داده که تا کنون، هرگز مشابه آن دیده نشده و آن، مشاهده تولد دوباره یک ستاره است.

اتفاقی نادر در دنیای نجوم: مشاهده تولد دوباره یک ستاره برای اولین بار توسط فضانوردان

اینطور که فضانوردان گفته اند، دمای ستاره SAO 244567 از سال 1971 تا 2002، از 20,000 درجه سلسیوس به 60,000 درجه رسید و سپس منقبض شد. اینطور که مشخص شده این کوچک شدن، به اندازه 4 برابر اندازه خورشید بوده و اندازه نهایی این ستاره، به یک سوم خورشید نیز رسیده است. اما مشاهدات جدید با تلسکوپ فضایی هابل، نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر دمای این ستاره تا دمای ولرم 50,000 درجه سلسیوس کاهش پیدا کرده است.

نیکول ریندل، یکی از فضانوردان دانشگاه لستر که برای چندین سال در مورد این ستاره تحقیق می‌کرده، اشاره داشته که آنها پدیده‌ای بسیار نادر و عجیب در دنیای نجوم ر مشاهده کرده‌اند. ریندل از موضوعی با نام “انفجار هلیومی” سخن گفته و اعلام کرده که آنها موفق شده‌اند تا اتفاقات قبل و بعد از این انفجار را ببینند. برای رخ دادن این پدیده لزوما باید اندازه هیدروژن داخلی افزایش پیدا کند تا هسته ستاره به اندازه کافی داغ و آماده انفجار هلیوم باشد.

در این زمان، ستاره آماده انفجار می‌شود، انفجاری که شاید چندان طول نکشد اما به قدری شدید هست که بتواند ستاره را در دمایی بسیار بالا قرار داده و باعث بزرگ شدن آن شود. چنین پدیده‌ای را تولد دوباره یک ستاره می‌گویند، اتفاقی که با وجود نیروی هسته‌ای و بسیار قدرتمندی، می‌تواند اندازه این ستاره کوچک را به ابعاد اصلی و بزرگش بازگرداند.

البته همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، اولین باری نیست که فضانوردان در حال مطالعه این ستاره بوده‌اند، بلکه شاید بتوان این اتفاق را اولین فرصت ما برای مشاهده متولد شدن یک ستاره تلقی کرد. پروسه مربوط به تکامل ستاره‌ها، معمولا میان چندین میلیون تا چندین میلیارد سال طول می‌کشد. اتفاقاتی از این دست و متولد شدن دوباره ستاره‌ها، از جمله اتفاقاتی هستند که از پویا بودن جهان ما حکایت داشته و تنها برخی از مردم هستند که می‌توانند به حقیقت واقعی آنها و نیروی جبری که به اندازه آن را تغییر می‌دهد، دست یابند.

1395-06-26

دیدگاهتان را بنویسید