ربات اوکتوبات هاروارد؛ یک ربات نرم و کاملا خود مختار

ربات اوکتوبات

ربات اوکتوبات هاروارد؛ یک ربات نرم و کاملا خود مختار

ربات اوکتوبات (Octobot) توسط محققان دانشگاه هاروارد خلق شد. نسخه فعلی تنها قادر است تا شاخک‌های خود را تکان دهد، اما این تازه شروع ماجراست! چنین حرکتی در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند منجر به ساخت ربات‌های نرم کاملا مستقل شود که در شرایط مختلف واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دهند.

تصویر بالا را ببینید. یک هشت پای بسیار شفاف به تصویر کشیده شده است. این یک اسباب بازی یا یک موجود واقعی و عجیب و غریب از اعماق اقیانوس نیست. به نظر نمی رسد که ربطی هم به داستان‌های علمی – تخیلی ژول ورن داشته باشد. در واقع این شئ، یک ربات نرم توسعه یافته توسط محققان دانشگاه هاروارد است که کاملا مستقل بوده و به صورت خود مختار عمل می‌کند!

ربات اوکتوبات یک ربات نرم و کاملا خود مختار بوده که توسط محققان دانشگاه هاروارد توسعه یافته است.

اجزا تشکیل دهنده ربات اوکتوبات شامل یک سیستم سوخت ذخیره سازی سوخت بوده که همگی توسط پرینتر سه بعدی طراحی و ساخته شده است؛ اما این ربات هیچ شباهتی به ربات‌هایی که تاکنون ساخته شده ندارد – محققان دیگری از دانشگاه هاروارد در گذشته چنین ربات‌هایی را طراحی کرده بودند – اما چیزی که واقعا در این ربات جدید جلب توجه می‌کند، توانایی در حرکت توسط خود اکتوبات است. در واقع ربات Octobot توانایی دارد تا به صورت کاملا مستقل عمل نماید. چنین ویژگی باعث شده تا این هشت پای شفاف به یک ربات منحصر به فرد تبدیل شود.

ربات اکتوبات توسط جورج وایتسایدز (George Whitesides) و با استفاده از یک مدار منطقی میکرو سیال طراحی شده است. جورج وایتسایدز یکی از اعضای تیم کنترل واکنش این ربات است که با استفاده از تبدیل مقدار کمی از پراکسید هیدروژن (hydrogen peroxide ) به حجم زیادی از گاز، این ربات را به واکنش وا می‌دارد. در واقع به حرکت درآمدن شاخک‌های اکتوبات و توقف آن به این واکنش و پمپاژ گاز به شاخک‌های آن بستگی دارد.

اما این تازه اول راه بوده و این تیم از محققان قصد دارند تا رباتی را توسعه دهند که بتواند بخزد و مانند یک اختاپوس واقعی شنا کند. پروفسور رابرت وود (Robert Wood) یکی از پژوهشگران مهندسی و علوم کاربردی این دانشگاه می‌گوید: “این تحقیقات نشان می‌دهد که این پژوهشگران به راحتی می‌توانند با اجزای کلیدی ساده‌ای ربات‌های کاملا نرم و منعطفی بسازند. این اولین قدم برای ساخت طرح‌های پیچیده‌تر است.”

1395-06-06

دیدگاهتان را بنویسید