رسوایی بزرگ مدیر عامل سامسونگ ؛ لی جای-یونگ به زندان افتاد

رسوایی بزرگ مدیر عامل سامسونگ ؛ لی جای-یونگ سرانجام به زندان افتاد

رسوایی بزرگ مدیر عامل سامسونگ ؛ لی جای-یونگ سرانجام به زندان افتاد

بعد از کشمکش‌های فراوان میان قانون‌منداران کره‌ای و تیم وکلای سامسونگ، سرانجام دادگاه منطقه‌ی مرکزی سئول حکم بازداشت آقای لی جای-یونگ (Lee Jae-yong) به عنوان مدیر عامل این غول کره‌ای را صادر کرد. او تاثیرگذارترین فرد در جایگاه‌ تصمیم‌گیری برای کمپانی سامسونگ محسوب می‌شود و حالا باید دید با این اتفاق مهم، چه تبعاتی برای این مجموعه‌ی بزرگ به وجود خواهد آمد.

گفته می‌شود که در حال حاضر مهمترین جرمی که موجب بازداشت لی جای-یونگ شده است، اتهام پیشنهاد برای پرداخت رشوه به مقامات رسمی دولت کره‌ی جنوبی بوده است. گویا او به دو نهاد خصوصی که برای حمایت از پیروزی پارک گون-هه (Park Geun-hye)، نخستین رئیس جمهور زن در تاریخ این کشور، فعالیت می‌کرده‌اند، مجموعا ۳۶ میلیون دلار پرداخته است تا از حمایت ریاست جمهوری در زمینه‌ی ادغام دو کمپانی از مجموعه‌ی هلدینگ سامسونگ برخوردار شود؛ خانم گون-هه چندی پیش به دلایل مختلف از جمله فساد مالی، تحت سوال قرار گرفت و نمایندگان این کشور بعد از استیضاح او، رای به عدم کفایت رئیس جمهور دادند تا تمام اختیارات قانونی به شخص نخست وزیر منتقل شود.

جالب است بدانید که ماه گذشته و در اواسط ژانویه، حکم بازداشت دیگری برای مدیر عامل سامسونگ صادر شده بود که آن حکم به دلایل مختلف و بعد از ایجاد حواشی زیاد، برگشت خورد و لغو شد. اما حالا پس از گسترش تحقیقات و جمع‌آوری مدارک مستدلی که اتهامات مجرمانه‌ی لی جای-یونگ را ثابت می‌کنند، حکم بازداشت دیگری برای او صادر شده که در نهایت منجر به دستگیری او تا روز دادرسی شده است.

پرونده‌ی قطور مدیر عامل سامسونگ می‌تواند محکومیتی طولانی برای او به ارمغان بیاورد

رسوایی بزرگ مدیر عامل سامسونگ ؛ لی جای-یونگ سرانجام به زندان افتاد

اختلاس، پرداخت رشوه، پیمان شکنی، پنهان کردن درآمد مجرمانه و انتقال غیر قانونی درآمدهای خارج از کشور، موارد مهمی هستند که لیست اتهامات طویل مدیر این غول دنیای تکنولوژی را تشکیل می‌دهند. گفتنی است که در حال حاضر لی جای-یونگ در بازداشتگاه به سر می‌برد و تا زمان آغاز محاکمه‌ی رسمی او که شامل تحقیقات گسترده می‌شود، احتمالا هجده ماه را در پشت میله‌های زندان سپری خواهد کرد.

در حال حاضر بازرسان مشغول بررسی فعالیت‌های پارک سانگ-جین (Park Sang-jin)، مدیر عامل سامسونگ الکترونیکس، هستند که حکم بازداشت او همین امروز برگشت خورد و بعید نیست که سرنوشت آقای جای-یونگ برای این فرد نیز تکرار شود. اتهاماتی که میتواند اعتبار جهانی و محبوبیت سامسونگ در میان کاربران را با خطری جدی مواجه کند و در آستانه‌ی رونمایی از مهمترین محصولات این کمپانی در زمینه‌ی گجت‌های هوشمند، ارزش سهام این برند کره‌ای را با افتی شدید همراه نمایند.

1395-11-29

دیدگاهتان را بنویسید