روایت کهنه سربازان آمریکا از آزمایشات اتمی جنگ سرد

آزمایشات اتمی

روایت کهنه سربازان آمریکا از آزمایشات اتمی جنگ سرد

ایالات متحده آمریکا برنامه آزمایشات اتمی خود را از سال 1946 میلادی آغاز و تا سال 1962 ادامه داد. براساس گزارش نیویورک تایمز طی این 16 سال، آزمایشات اتمی مختلف صدها هزار سرباز را در معرض تشعشات اتمی قرار داده است.

بخشی از صحبت‌های یک سرباز کهنه‌کار از عملیات تقاطع:

آقایان شروع کردند به گفتن اینکه ما خوک‌های سیاه‌سوخته‌ایم. خوک‌های سیاه‌سوختۀ اتمی برای پروژه‌ای که طراحی شده بود تا مقاومت ناوهای جنگی رو در مقابل انفجار هسته‌ای نشان بدهد (که البته شامل مقاومت حیوانات زنده و سربازان هم می‌شد).

این همان عملیاتی است که سنگ‌آب‌های بیکینی در جزایر مارشالِ اقیانوس آرام را به یک مخروبۀ رادیواکتیوی تبدیل کرد.

سرباز سابق، فرانک فارمِر به نیویورک تایمز گفت:

آنها مجبورمان کردند امضاء کنیم و می‌گفتند به کسی چیزی در این رابطه نگویید وگرنه مورد آزمایش قرار می‌گیرید یا خائن شناخته می‌شوید.

آزمایشات اتمی

در بین امتحانات تسلیحاتی، ریزش پرتوهای اتمی و آزمایشاتی که در طول جنگ سرد ادامه داشت، مردم عادی آمریکا بودند که بدون اطلاع از تاثیرات مخرب، در معرض تشعشعات مضر قرار می‌گرفتند.

در دوره ریاست کلینتون، نتیجۀ یک تحقیق داخلی به صدور غرامت برای بعضی از سربازان و حتی عذرخواهی شخص رئیس‌جمهور ختم شد. البته همچنان سربازانی مانده‌اند که هنوز به‌عنوان جانباز شناسایی نشده‌اند.

در ادامۀ این گزارش نیویورک تایمز اظهار دارد که قدردان تمام سربازانشان هستند و قصدشان از این‌گونه گزارشات به تصویر کشیدن کسان است که در حاشیه تاریخ قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید