سنگ فضایی کوچک، خرج بزرگی روی دست سازمان فضایی اروپا گذاشت

سنگ فضایی

سنگ فضایی کوچک، خرج بزرگی روی دست سازمان فضایی اروپا گذاشت

سنگ فضایی کوچکی در برخورد با یکی از بال‌های خورشیدی ماهواره سنتینل-1 آ (Sentinel-1A) سازمان فضایی اروپا باعث به وجود آمدن حفره 40 سانتی متری روی آن شده و خرج بزرگی روی دست سازمان فضایی اروپا گذاشت است.

ماه گذشته در ماهواره سنتینل-1 آ (Sentinel-1A) مقداری کاهش انرژی مشاهده شد و بلافاصله با دوربین‌های روی ماهواره، تأثیر یک سنگ فضایی کوچک را روی بدنه پیدا کردند که در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. البته جای نگرانی نیست، سازمان فضایی اروپا می‌گوید: ماهواره سالم است و مشکلی ندارد اما این اتفاق باعث شد تا به یاد داشته باشیم که هنگام حرکت با سرعت بالا در مدار، اشیا بسیار کوچک می‌توانند ویرانی بزرگی را به وجود آورند.

این اتفاق مشکلی را برای پروژه Breakthrough Starshot به وجود می‌آورد؛ این پروژه قصد دارد با یک نانو کرافت که با نیروی لیزر کار می‌کند و سرعتی معادل یک پنجم (20 درصد) سرعت نور را دارا می‌باشد به جستجوی سامانه خورشیدی دیگر بپردازد که حدوداً 20 سال به طول می‌انجامد.

یان کرافورد از دانشگاه برکبک لندن می‌گوید:

فرسایش سطوح اجسامی که سرعت‌ بالایی دارند (مانند ماهواره Sentinel-1A)، یک مشکل جدی خواهد بود؛ چراکه ممکن است پروژه Breakthrough Starshot تحمل سفر پیش رویش را نداشته باشد.

البته این اتفاق برای مهندسان، خبر تازه‌ای نیست. مثلاً ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی چندین دهه است که در حال مبارزه با این دسته از اتفاقات هستند. اما به سادگی می‌توان فهمید که باید راه‌هایی جدید برای حفاظت از فضا پیما ها و ماهواره های پرسرعت پیدا کرد. با سرعتی که فضاپیمای پروژه Breakthrough Starshot می خواد حرکت کند، حتی یک ذره گرد و خاک در ابعاد میکروسکوپی هم می‌تواند خطرناک باشد.

1395-06-13

دیدگاهتان را بنویسید