سن ماه بسیار بیشتر از تصورات قبلی دانشمندان است

سن ماه

سن ماه بسیار بیشتر از تصورات قبلی دانشمندان است

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس موفق شدند با بررسی سنگ و خاک جمع‌آوری شده در ماموریت آپولو 14 در سال 1971، سن ماه را کشف کنند. یافته‌های جدید، نشان‌دهنده‌ی تاریخ تولد دقیق ماه بوده و بر اساس آن، قمر زمین بسیار پیرتر از باورها و برآوردهای پیشین دانشمندان است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در جدیدترین بررسی‌های خود توانستند باورهای رایج در مورد سن ماه را ارتقا داده و زمان دقیق تولید قمر زمین را مشخص کنند. آن‌ها با بررسی اطلاعاتی که از ماموریت آپولو 14 در سال 1971 به دست آمده بود متوجه شدند که ماه بسیار پیرتر از تصورات قبلی بوده و تقریبا 4.51 میلیارد سال سن دارد.

سن ماه با بررسی نمونه‌های سنگ و خاک جمع‌آوری شده در ماموریت آپولو 14 مشخص شد

پیش از این تصور می‌شد که ماه بین 100 تا 200 میلیون سال بعد از به وجود آمدن منظومه‌ی شمسی متولد شده اما تحقیقات جدید نشان داد که ماه تقریبا 60 میلیون سال پس از تولد زمین به وجود آمده است. ملانی باربونی (Melanie Barboni)، نویسنده‌ی ارشد این گزارش از دپارتمان علوم زمین، سیارات و فضا در دانشگاه کالیفرنیا تاکید کرد که این تیم با استفاده از روش تعیین سن به وسیله‌ی اورانیوم و سرب بر روی نمونه‌های سنگ و خاک جمع‌آوری شده از ماموریت آپولو 14 در سال 1971 موفق به شناسایی سن تقریبی ماه شده‌ است.

نمونه‌های کشف شده، ترکیبی از خاک ماه و سنگ‌های شکل‌گرفته در زمان برخورد شهاب‌سنگ‌ها به سطح قمر زمین بودند. محققان به جای استفاده از سنگ‌ها، با بررسی پوسته‌ی پوشاننده‌ی آن‌ها به تعیین سن ماه پرداختند. دانشمندان همچنین موفق شدند قطعات ریز زیرکن را پیدا کنند؛ این ماده‌ی معدنی نقش مهمی در انجماد ماه ایفا کرده است.

1395-10-30

دیدگاهتان را بنویسید