سیستم رمزگذاری با حرکات لب ؛ جدیدترین دستاورد محققان هنگ کنگی

سیستم رمزگذاری با حرکات لب

سیستم رمزگذاری با حرکات لب ؛ جدیدترین دستاورد محققان هنگ کنگی

به دنبال افزایش روزافرزون حملات سایبری و پدیدار شدن نقص‌های ایمنی در سیستم‌های مختلف، محققان نیز در تلاشند تا با اضافه کردن لایه‌های امنیتی بیومتریک به کلمات عبور، امنیت کاربران را افزایش دهند. حال دانشمندان علوم کامپیوتر دانشگاه باپتیست هنگ کنگ (HKBU) موفق به طراحی نوعی سیستم رمزگذاری با حرکات لب موسوم به “Lib Password” (که با نام “Lib Motion Password” نیز شناخته می‌شود) شده‌اند که با تشحیص حرکات لب کاربران، کلاه‌برداری سایبری را به حداقل می‌رساند.

درگذشته توسعه سیستم‌های بیومتریک با اسکن اثر انگشتان و شبکیه چشم آغاز شد و بعد از تلاش محققان، امروزه حتی از ضربان قلب یا الگوهایی پیچیده‌تر مثل فعالیت مغز هم استفاده می‌شود.

تکنولوژی جدید محققان دانشگاه باپتیست با استفاده از ویژگی‌های حرکات لب هر فرد، سیستم احراز هویت دولایه را ایجاد می‌کند. درواقع سیستم رمزگذاری با حرکات لب که اولین بار در سال 2015 ثبت شده، قادر به رده‌یابی ویژگی‌های خاص لب هر فرد مثل شکل، بافت و حرکات بوده و ترکیب آن با کلمه‌های عبوری که توسط افراد مختلف گفته می‌شود، از کلاه‌برداری هکرها و سارقین جلوگیری می‌کند.

سیستم رمزگذاری با حرکات لب

به گفته رییس مرکز پژوهش دانشگاه باپتیست، پروفسور چونگ مینگ یی (Cheung Yiu-ming)، الگوی کلمه عبوری که توسط دو نفر ادا می‌شود با یکدیگر متفاوت بوده و یک ماشین یادگیری، توانایی تمییز دادن آنها را دارد.

سیستم رمزگذاری با حرکات لب را می‌توان با دیگر روش‌های بیومتریک ادغام کرد

یکی از نقاط قوت این تکنولوژی، عملکرد بهتر آن نسبت به سیستم‌های تشخیص گفتار در مکان‌های عمومی پر سر و صدا است. به‌علاوه، سیستم Lib Password را می‌توان با دیگر روش‌های بیومتریک همچون تشخیص چهره ادغام کرد تا امنیت آن به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

برای شروع، محققان در نظر دارند از این تکنولوژی در دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنند و اگر همه‌چیز درست پیش رود، شاید روزی امنیت ساختمان‌های عمومی هم با سیستم رمزگذاری با حرکات لب تامین شود.

1395-12-29

دیدگاهتان را بنویسید