سیم کارت های بدون هویت قطع می‌شوند

سیم کارت های بدون هویت

سیم کارت های بدون هویت قطع می‌شوند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، صحبت‌هایی را در خصوص عاقبت سیم کارت های بدون هویت بیان کرد. به گفته‌ی محمود واعظی، شورای عالی فضای مجازی مجوز قطع سیم کارت‌هایی که دارای نقص پرونده هستند را صادر کرده است.

شورای عالی فضای مجازی، مصوبه‌ای را برای قطع سیم کارت های بدون هویت در شبکه‌ی تلفن همراه ارائه کرده است. محمود واعظی در این باره گفت که مصوبه‌ی مذکور حدود سه هفته‌ی پیش توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید و بر اساس آن، وزارت ارتباطات مکلف است تا سیم کارت‌هایی که پرونده‌شان ناقص بوده و هویت مشخصی ندارند را ساماندهی و در صورت لزوم قطع کند.

محمود واعظی در ادامه اظهار کرد:

تمام افرادی که در ایران و سایر کشورهای دنیا از سیم کارت و IP استفاده می‌کنند باید هویت مشخصی داشته باشند. در گذشته برخی از فروشندگان سیم کارت در زمان خرید، پرونده‌ی اطلاعات مشترکان را کامل نمی‌کردند و به همین دلیل بسیاری از سیم کارت‌ها دارای پرونده‌ی ناقصی در بانک اطلاعاتی اپراتورها هستند.

به صاحبان سیم کارت های بدون هویت یک ماه فرصت داده شده است

وی همچنین عنوان کرد که برای رسیدگی به این موضوع به یک مصوبه نیاز داشتیم که اکنون شورای عالی فضای مجازی این مصوبه را در اختیار وزارت ارتباطات قرار داده است. در همین راستا، به صاحبان سیم کارت های بدون هویت یک ماه فرصت داده شد تا نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کنند.

در این مصوبه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده شده تا در صورت عدم پاسخ‌دهی مشترکان و تکمیل اطلاعات، نسبت به قطع سیم کارت اقدام شود. البته حقوق مشترکان محفوظ باقی خواهد ماند و در صورتی که بعدا کارت شناسایی و مدارک معتبر خود را ارائه کنند، می‌توانند سیم کارت خود را پس بگیرند.

واعظی در پایان خاطر نشان کرد که در حال حاضر حدود 100 میلیون سیم کارت در شبکه‌ی ارتباطات کشور دارای هویت مشخص و پرونده‌ی کامل هستند. همین‌طور تمامی خطوط تلفن ثابت و آدرس‌های IP هویت دارند و تنها تعدادی از سیم کارت‌ها هستند که اطلاعاتشان ناقص است. در همین زمینه، کمیته‌ای در رگولاتوری تشکیل شده و ماموریت دارد تا با همکاری اپراتورها نسبت به احراز هویت این سیم کارت‌ها اقدام کنند.

1395-10-02

دیدگاهتان را بنویسید