ظاهر شدن سه خورشید در آسمان سن‌پترزبورگ !

سه خورشید در آسمان

ظاهر شدن سه خورشید در آسمان سن‌پترزبورگ؛ علت این پدیده‌ی نادر چیست؟

چند روز پیش یک پدیده‌ی نادر در آسمان سن‌پترزبورگ مشاهده شد و مردم این شهر روسیه شاهد ظاهر شدن سه خورشید در آسمان بودند. در این پدیده‌ی شگفت‌انگیز، سه خورشید در افق تشکیل شد و تشخیص دادن اینکه کدام یک از آن‌ها خورشید اصلی است به سختی امکان داشت.

پس از این اتفاق، دانشمندان به تحقیق در این باره پرداختند و اعلام کردند که پدیده‌ی سه خورشید در آسمان به علت شکست نور پس از عبور از کریستال یخ موجود در هوا تشکیل شده است. امکان رخ دادن چنین پدیده‌ای در هر نقطه‌ای از زمین وجود دارد اما تاکنون در هیچ جای جهان با این وضوح و شدت مشاهده نشده بود.

سه خورشید در آسمان

مردم محلی در دومین شهر بزرگ روسیه  گزارش کرده‌اند که این پدیده تا اندازه‌ای واضح بوده که تشخیص دادن خورشید اصلی از خورشیدهای انعکاسی به راحتی امکان‌پذیر نبود. پروفسور ماریا بروخا (Maria Borukha)، سرپرست گروه علوم دانشگاه سن‌پترزبورگ روسیه در خصوص علت اصلی این پدیده‌ی نادر و شگفت‌انگیز اظهار کرد که این پدیده‌ی اتمسفریک بر اثر تشکیل کریستال‌های یخ شفاف در هوا و شکست نور خورشید با عبور از میان آن‌ها به وقوع می‌پیوندد.

پدیده‌ی سه خورشید در آسمان در ماه نوامبر نیز در سیبری مشاهده شده بود

نیکولای ژلزنوف (Nikolay Zheleznov)، محقق ارشد موسسه کاربردی ستاره‌شناسی از آکادمی علوم روسیه نیز هاله‌های نور ناشی از ظهور سه خورشید در آسمان را شگفت‌انگیز خواند و آن را این‌گونه توصیف کرد که پدیده‌ی فوق چیزی نیست جز بازی نور در بلورهای یخ که در ابرهای سه تا پنج کیلومتری بالاتر از سطح زمین وجود دارند. در ماه نوامبر نیز اتفاق مشابهی در سیبری رخ داده بود که البته از شدت و وضوح کمتری برخوردار بود.

سه خورشید در آسمان

1395-09-19

دیدگاهتان را بنویسید