عرضه‌ی پچ امنیتی OS X برای برطرف کردن حفره‌‌ای جدید

عرضه‌ی پچ امنیتی OS X برای برطرف کردن حفره‌‌ای جدید

عرضه‌ی پچ امنیتی OS X برای برطرف کردن حفره‌‌ای جدید

اگر شما عزیزان گجت نیوزی از کاربران اپل باشید، احتمالا به خطر می‌آورید که چندی پیش خبری را از یک حفره‌ی امنیتی جدید در سیستم عامل آس او اس منتشر کردیم که این حفره باعث عرضه‌ی سریع و ناگهانی به‌روزرسانی آی او اس ۹.۳.۵ توسط اپل شد. حالا به نظر می‌رسد که این حفره سیستم عامل دسکتاپ اپل را هم تحت تاثری قرار داده و به همین دلیل پچ امنیتی OS X عرضه شده است.

این حفره که اخیرا شناخته شده است، باعث شد که ساعاتی پیش اپل به‌روزرسانی‌های جدیدی را برای مرورگر Safari 9 و سیستم‌های عامل OS X El Capitan و Yosemite خود عرضه کند و به کاربران نیز توصیه شده که به محض دریافت این آپدیت‌ها، آنها را دریافت و بر روی سیستم خود نصب نمایند. این باگ امنیتی Trident نام دارد که از آن برای ساخت و جاسوسی از طریق بدافزاری به نام Pegasus استفاده می‌شود.

بر روی سیستم عامل آی او اس این حفره به هکر اجازه می‌دهد که به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی داشته باشد و بر روی سیستم عامل OS X نیز تقریبا همین موضوع تکرار شده است. مشخص نیست که اپل چرا پچ امنیتی OS X را دیرتر از آپدیت امنیتی آی او اس عرضه کرده است، اما احتمالا پیچیدگی‌های فنی و البته دیرتر شناخته شدن این حفره بر روی سیستم عامل دسکتاپ باعث این تاخیر شده است.

پچ امنیتی OS X را هرچه سریع‌تر دریافت کنید

همچنین این پچ تنها برای نسخه‌های Yosemite و El Capitan عرضه شده است و این احتمالا به معنای آن است که تنها این دو نسخه در برابر این باگ امنیتی آسیب‌پذیر هستند. شاید هم اپل برنامه‌ی دیگری برای نسخه‌ی قبلی داشته باشد و پچ امنیتی OS X برای ورژن‌های قبلی مک او اس، در روزهای آینده منتشر شود.

لازم به ذکر است که اگر شما عزیزان هم از سیستم عامل ای او اس و یا دستگاه‌های مک اپل استفاده می‌کنید، حتما این پچ امنیتی OS X را دریافت و بر روی سیستم خود نصب کنید تا در برابر باگ امنیتی Trident مقاوم باشید.

1395-06-14

دیدگاهتان را بنویسید