فعالیت رسمی اپراتور ترک سل در ایران

ترک سل

فعالیت رسمی اپراتور ترک سل در ایران

در حاشیه کنفرانس بین‌المللی «ایران کانکت 2016» وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با اپراتورهای بزرگ مخابراتی دنیا به گفتگو نشست و در همین راستا با اپراتور ترک سل به تفاهم رسید.

ترک سل (Turkcell) به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی ترکیه شناخته می‌شود و در کشورهایی نظیر اوکراین، قزاقستان، گرجستان، مولداوی و آذربایجان نیز مشغول به فعالیت است. حدود دوازده سال پیش این اپراتور ترک در مزایده بهره برداری از دومین اپراتور تلفن همراه در ایران برنده شد اما به دلایل سیاسی نتوانست این پروژه را در کشور اجرایی کند و حتی به همین دلیل از ایران شکایت کرد و ادعای غرامت داشت.

توافق ترک سل و وزارت ارتباطات بعد از یک دهه

اکنون با گذشت بیش از یک دهه بار دیگر پای ترک سل به ایران باز شد. این بار این اپراتور در حاشیه همایش ایران کانکت 2016 طی مذاکراتی با مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  ایران به توافق رسید. این همایش از روز سه شنبه 16 شهریور در تهران برگزار شد.

“Kaan Terzioğlu” (مدیر عامل ترک سل) پس از دیدار و گفتگو با وزیر ارتباطات ایران ضمن اشاره به سطح روابط دو کشور، از توسعه همکاری‌های مشترک با شرکت‌های مخابراتی ایران استقبال کرد. مدیر عامل ترک سل به طراحی نرم افزار BIP به عنوان شبکه اجتماعی پیام رسان در ترکیه نیز اشاره کرد و گفت:

هم اکنون 45 هزار ایرانی از BIP استفاده می‌کنند و شرکت ترک سل آمادگی لازم برای توسعه این اپلیکیشن به زبان فارسی و نگهداری دیتاهای آن را در ایران دارد.

محمود واعظی (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران) نیز در این گفتگو به سطح روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد که همکاری و سرمایه گذاری مشترک در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات بین دو کشور ادامه داشته باشد.

در پایان این رایزنی تفاهم نامه‌ای میان شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و شرکت ترک سل امضا شد. با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد ایران که می‌تواند جایگزین مناسبی برای مسیرهای دریایی بحرانی فعلی باشد، در این تفاهم نامه به فرصت‌هایی برای ایجاد مسیر جایگزین از خلیج فارس به ترکیه و دیگر کشورها در زمان بسته شدن کانال سوئز و باب المندب نیز اشاره شد.

1395-06-19

دیدگاهتان را بنویسید