فوت مریم میرزاخانی تایید شد ؛ نابغه ریاضی از دنیا رفت

فوت مریم میرزاخانی

فوت مریم میرزاخانی تایید شد ؛ نابغه ریاضی از دنیا رفت

فوت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی که مدتی بود به علت بیماری سرطان در بیمارستان بستری شده بود، توسط اشخاص زیادی تایید شد. مرگ مریم میرزاخانی جامعه علمی ایران و جهان در شوک بزرگی قرار داد.

مریم میرزاخانی، پیش از اینکه در سال 1378 در رشته ریاضی از دانشگاه شریف فارغ‌التحصیل شود، افتخارات زیادی آفریده بود. وی موفق شده بود در دو سال پیاپی و در سال‌های 1373 و 1374 مدال طلای المپیاد ریاضی را از آن خود کند. وی بعد از آن به آمریکا سفر کرد و در سال 1383 دکترای خود را از دانشگاه هاروارد اخذ کرد. دکتر میرزاخانی، یک سال بعد به عنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده معرفی شد.

خبر مرگ دکتر مریم میرزاخانی اکنون شوک بزرگی به جامعه علمی ایران و جهان وارد کرده است. وی متولد 13 اردیبهشت 1356 است و در زمانی که به بیماری سرطان دچار شد 40 سال بیشتر نداشت. از چند روز قبل در جریان بستری شدن خانم میرزاخانی در بیمارستان قرار گرفته بودیم، اما ساعاتی قبل، یکی از بستگان ایشان و همچنین فیروز نادری به عنوان یک پژوهشگر ایرانی ناسا، خبر فوت مریم میرزاخانی را تایید کردند.

فوت مریم میرزاخانی

دیگر افتخارات مریم میرزاخانی

او در سال 2014 در ادامه فعالیت بر روی یک پروژه درباره “دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها”، توانست مدال فیلدز را کسب کند، مدالی که بالاترین جایزه در دنیای ریاضی به شمار می‌آید. افتخار کسب مدال طلا در دو المپیاد پیاپی را نباید دست کم گرفت.

فوت مریم میرزاخانی

وی نخستین دختر ایرانی بود که موفق شد به تیم المپیاد ریاضی ایران راه پیدا کند. علاوه بر آن، اولین دختری محسوب می‌شد که در المپیاد ریاضی ایران و آن هم به صورت دو سال پیاپی طلا گرفت. میرزاخانی، اولین فردی بود که نمره کامل در المپیاد ریاضی جهانی را به دست آورد.

تیم گجت نیوز درگذشت مریم میرزاخانی را به خانواده ایشان و جامعه علمی ایران تسلیت عرض می‌کند.

1396-04-24

دیدگاهتان را بنویسید