قلمهای دیجیتال

قلم دیجیتالی، ابزاری مدرن و کارآمد است که دارای مزیتهای فراوانی نسبت به ماوس میباشد. شکل ارگونومیکی قلم، از خستگی دست و دردهای مربوط به مفاصل، جلوگیری می کند. کار با قلم، بسیار ساده تر و سریعتر است و قابلیتهای منحصر به فردی دارد که در هیچ وسیله دیگری، وجود ندارد.

از آنجا که هر یک از مصرف کنندگان برحسب حرفه و نیازشان، مصرف خاصی را از قلم انتظار دارند، برای هر کاربردی، مدلی مناسبتر است. به همین جهت لازم است با آشنایی کامل با مشخصات فنی قلمها، مناسبترین آنهارا انتخاب نمایید.

قلم دارای مزیتهای فنی زیادی نسبت به ماوس میباشد. نوک قلم، حساس به فشار است بنابراین در استفاده از برنامه هایی چون Photoshop و CorelDraw، قادر خواهید بود تصاویری را خلق کنید که امکان تولید آنها بوسیله ماوس، غیر ممکن است.

حساس به فشار بودن قلم به این معنی است که با افزایش و کاهش فشار وارد بر نوک قلم، خط رسم شده، پر رنگتر و کمرنگتر یا به عبارتی، ضخیم تر و نازکتر میشود.

حداقل دقت تشخیص فشار در قلمهای دیجیتال،شامل 512 مرحله و حداکثر دقت شامل تشخیص 1024 مرحله فشار است.

همچنین، صفحه رسم قلم، دارای تناظر نقطه به نقطه با محیط برنامه است در صورتیکه ماوس، فاقد این خاصیت است و برای رسیدن به یک نقطه خاص، باید چندین بار، آن را از روی ماوس پد، بلند کرد.

قلم دارای تناظر نقطه به نقطه است.

قلم را میتوان بلند کرد و در نقطه مورد نظر گذاشت.

ماوس فاقد تناظر نقطه به نقطه است.

رزولوشن (Resolution) یا وضوح، مهمترین فاکتور فنی در کیفیت قلم است. این عدد که نشاندهنده تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر در واحد طول ( اینچ ) است از 500 تا 1000 واحد شروع میشود و در قلمهای با کیفیت عالی، به بیش از 2000 واحد میرسد. بزرگ بودن این عددباعث میشودتا دستخط یا طرح کشیده شده با قلم، زیباتر باشد. اگر قلم را برای نوشتن دستخط و اتوماسیون اداری، انتخاب مینمایید بهتر است قلمی با رزولوشن 2000dpi یا بیشتر را انتخاب کنید.

Pressure Level (حساسیت به فشار)عامل مهم دیگری در زیبایی و طبیعی بودن دستخط و یا طرح است. حساسیت به فشار 1024 مرحله ای، بالاترین مقدار ممکن در قلمهای دیجیتالی است.

علاوه بر موارد ذکر شده، مارک و سازنده قلم در کیفیت آن، اهمیت زیادی دارد. اگر قلمی در سایز A5 یا A6 میخواهید قطعا"، P-Active و قلمهای XP آن، بهترین انتخاب از نظر کیفیت و قیمت است.

چنانچه سایز A4 مورد نظرتان است مارک Aiptek بهترین گزینه ممکن است.

این مدلها دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب هستند که عکس و جزئیات فنی آنها را هم میتوانید در صفحه گالری قلمهای دیجیتال، ملاحظه فرمایید.

مشخصات فنی قلمهای دیجیتالی، با فاکتورهایی نظیر وضوح (Resolution)، حساسیت به فشار و ….. تعریف میشود.آشنایی بیشتر با مشخصه های فنی، باعث میشود تا بهترین مدل متناسب با نیازتان را انتخاب فرمایید. به این جهت، بهتر است قبل از تصمیم گیری نهایی، مطالب و اطلاعات مربوطه را در صفحه نکاتی در باره قلم دیجیتالی، مطالعه فرمایید. این صفحه شامل پاسخ به مهمترین سوالات مصرف کنندگان است

مرجع : کارپردازان کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

اجرا شده توسط: همیار وردپرس