محققین توانستند پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای بسازند

پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای

محققین توانستند پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای بسازند

طبیعتا اگر با رایانه‌ها و یا گوشی‌های هوشمند سر و کار داشته باشید و بخواهید در مورد مشخصات آن بیشتر بدانید به سراغ پردازنده‌ای دارد و همچنین تعداد هسته‌های آن می‌روید، در هر حال گمان نمی‌کنم چیزی مانند آنچه قرار است در موردش برایتان توضیح دهیم دیده و یا شنیده باشید؛ پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای که قدرت بالا و مصرف کمی دارد.

به‌تازگی دانشگاه Davis توانسته پردازنده‌ای که به نام KiloCore بسازد که دارای 1,000 هسته بوده و می‌تواند وظایف سنگینی مانند کدگشایی را بر عهده گیرد و یا داده‌های علمی را پردازش کرده و رمزگذاری ویدیوها به‌آسانی انجام دهد.

نکته‌ای که پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای KiloCore را جذاب کرده تنها عملکرد آن نیست. به لطف قابلیتی که اجازه می‌دهد فعالیت هر هسته را کنترل کرده و در شرایط لازم آن را متوقف کرد این پردازنده می‌تواند در هر ثانیه چیزی در حدود 115 میلیارد دستور را اجرا کرده و تنها 0.7W انرژی مصرف کند.

این میزان مصرف به‌قدری کم است که شما برای استفاده از پردازنده‌ی 1000 هسته‌ای KiloCore تنها به یک باتری AA نیاز دارید، البته به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها شاهد تولید انبوه این پردازنده‌ی قدرتمند نباشیم. این تیم تحقیقاتی از پروسه‌ی ساخت قدیمی 32 نانومتری متعلق به IBM استفاده کرده و این در حالی است که پردازنده‌های جدید با پروسه‌ی ساخت 14 نانومتری و یا 10 نانومتری ساخته می‌شوند که درنهایت باعث می‌شود محصول نهایی بسیار کوچک باشد.

هرچند بعید نیست که در آینده شاهد استفاده از چنین پردازنده‌ای (البته با ابعاد کوچک‌تر) در تلفن‌های هوشمند باشیم؛ اما در حال حاضر به علت استفاده‌ای که از تلفن‌های هوشمند می‌شود و اصولا تسک‌های ساده و سبکی بر عهده‌ی پردازنده است استفاده از یک پردازنده‌ای با هسته‌های کم اما سرعت بالا می‌تواند انتخاب ایده‌ آلی باشد.

در هر صورت باید گفت که پردازنده‌هایی مانند KiloCore زمانی مورد نیاز می‌شوند که تعداد تسک‌ها افزایش می‌یابد. این مدل پردازنده‌ها می‌توانند به‌سادگی تمام وظایف را انجام داده و در زمان صرفه‌جویی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید