مسابقه تسلیحات هسته‌ای ؛ شاهکار جدید ترامپ

مسابقه تسلیحات هسته‌ای

مسابقه تسلیحات هسته‌ای؛ شاهکار جدید ترامپ

مسابقه تسلیحات هسته‌ای دهه 80 میلادی را به خاطر دارید؟ در جریان این مسابقه هولناک، ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق تمام تلاش خود را بکار بردند تا قدرت هسته ای کشور را به بالاترین سطح خود برسانند تا در مقابل تهدید هسته ای طرف مقابل در امان باشند.

اما همین امر منجر به شکل گیری مسابقه تسلیحات هسته‌ای شد که نه تنها برای هیچ یک از این دو ابر قدرت امنیتی به همراه نیاورد، بلکه به شکل فراگیری امنیت بین الملل را خدشه دار کرد.

گویا دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا خاطره خوشی از آن زمان دارد! زیرا می خواهد بار دیگر شعله مسابقه تسلیحات هسته‌ای را روشن کند. ترامپ در آخرین اظهار نظرهای جنجالی خود گفته است: بگذارید مسابقه تسلیحاتی آغاز شود، به هر حال ما از آنها برتریم.

مسابقه تسلیحات هسته‌ای در توییت جدید ترامپ

گفته های اخیر ترامپ بوی نامیمون شگل گیری مسابقه تسلیحات هسته‌ای  جدیدی را به مشام می رساند؛ ترامپ در توییت جدید خود بر توسعه توان هسته ای آمریکا تا زمانی که جهان مفهوم سلاح های هسته ای را دریابد تاکید کرده است. اگر این گفته ترامپ به معنای مدرنیزه کردن و توسعه  توان هسته ای آمریکا باشد به یقین جهان باید منتظر یک مسابقه تسلیحاتی هسته ای جدید باشد.

به هر حال این توییت با تفسیرهای متفاوتی مواجه شده است؛ شاید منظور ترامپ تقویت توان بازدارندگی آمریکا به منظور توسعه صلح جهانی باشد. اما بیشتر گمانه زنی های بر تمایل ترامپ به آغاز یک مسابقه در سطح توانمندی های هسته ای تاکید دارد و به احتمال زیاد این خط و نشان را برای روسیه و یا رقیب بالقوه دیگر خود یعنی کشور چین کشیده است.

این در حالی است که بسیاری از دشمنان منافع آمریکا در سراسر دنیا را دولتها تشکیل نمی دهند و نمی توان آنها را وارد یک جنگ هسته ای کرد، به طور مثال ایالات متحده چگونه می تواند به جنگ هسته ای با داعش بپردازد؟

گفته های ترامپ بسیاری را در سراسر جهان نگران کرده است. هنوز اذهان عمومی جهانی خاطرات تلخ هیروشیما و ناکازاکی و فراز و فرودهای جنگ سرد را فراموش نکرده است. بیانات در حالی رسانه ها و افکار عمومی جهان را به خود مشغول کرده است که این موضع گیری در تضاد کامل با مواضع اوباما قرار دارد و می رود تا روند جهانی کاهش توان زراد خانه های هسته ای که از دهه 80 آغاز شد را متوقف کند.

جهان باید منتظر باشد تا نظاره گر تغییر و تحولات صورت گرفته در سطح امنیت جهانی توسط فردی باشد که دمدمی مزاج بودن و گرفتن مواضع عجیب و غریب از خصایص همیشگی وی بوده است.

1395-10-05

دیدگاهتان را بنویسید